Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Profesor
Obiectul: Cultura Civica
Subiectul:drepturile copilului (II)
Tipul lectiei: mixta
Scopul lectiei: de a consolida, sistematiza si evalua cunostinte legate de drepturile omului;
- de a dobandi noi cunostinte legate de drepturile copilului
- corectarea eventualelor greseli si dezvoltarea capacitatii de autoevaluare corecta a elevilor;
Obiective operationale:
sa explice si sa utilizeze corect urmatoarele notiuni : Drepturile copilului, UNICEF, Convetia cu privire la drepturile copilului (1989);
sa analizeze drepturile speciale ale copiilor;
sa identifice drepturile copilului prevazute de Convetia cu privire la drepturile copilului (1989);
sa exemplifice rolul UNICEF;
sa identifice masuri ce trebuie luate in sensul prevenirii incalcarii drepturilor copililor.
Strategia didactica
Metode si procedee: explicatia, expunerea, conversatia, dezbaterea, observarea dirijata, exercitiul
Forme de organizare a activitatii elevilor: Activitate frontala, activitate individual, independenta
Resurse:
Oficiale: Programa scolara pentru disciplina Cultura Civica, clasa a VII-a; planificarea calendaristica orientativa, clasa a VII-a
Temporale: - numar de lectii: 1'
- durata: 50'
3. Materiale: - ,manuale, atlas istoric, videoproiector, planse, prezentare Power point, fise de lucru, fise de evaluare etc.
Desfasurarea lectiei
Nr. Crt. |
Etapele lectiei |
Ob op. |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
1. |
Moment organizatoric |
Noteaza absentele; Cere elevilor sa pregateasca materialele pentru ora (carti , caiete) |
Pregatesc cele necesare inceperii orei |
|
Verificarea lectiei anterioare |
Adreseaza elevilor intrebari referitoare la subiectul lectiei trecute |
Elevii raspund |
||
Anuntarea titlului si a obiectelor lectiei |
Anunta noua tema si obiectivele operationale |
Elevii asculta |
||
Captarea ateniei |
Expune urmatoarea situatie: ,,Cativa copii dintr-un cartier ies dupa terminarea orelor de curs in spatele blocului unde este un loc special amenajat pentru joaca.Dupa cateva minute, un locatar de la blocul vecin iese si le cere sa mearga acasa fiindca fac galagie si este deranjat: ,, Ce parere aveti?'' ,, Cine are dreptate?'' ,, De ce?'' |
Elevii raspund |
||
Predarea noilor cunostinte |
O1 O2 |
Expune mai multe informatii: - In trecut , copiii erau folositi pentru a realiza diverse munci fizice ( carau materiale in fabrici, lucrau pe camp), nu aveau posibilitatea sa invete (erau saraci sau nu existau scoli), nu se jucau atat de mult ca voi si nu aveau nici jucariile pe care voi le aveti.Erau implicati chiar si in razboaie. Initiaza o conversatie scurta pe aceasta tema. Cu timpul aceste situatii au fost remediate prin adoptarea unor legi la nivel international care recunosteau copiilor anumite drepturi. Prezinta in Power Point informatiile legate de ,, Convetia prinvind drepturile copiilor'' si principalele drepturi necunoscute de aceasta. Explica ce este Conventia si O.N.U. |
Atentia Participa la conversatie Vizualizeaza si asculta Cer explicatii |
|
Fixarea cunostintelor |
O1 O2 O3 O5 |
Explica elevilor metoda ,, Cubului'' si sarcinile pe care fiecare grupa le au de indeplinit. Astfel: Grupa 1: -Sa alcatuiasca un scurt text folosind termenii ,,drepturi ale copiilor'', ,,Conventia prinvind drepturile copiilor'' si UNICEF. Grupa 2 -Sa precizeze ce drepturi ale copilului sunt respectate in viata lor de zi cu zi. Grupa 3 - Sa dea un exemplu de situatii in care un drept al lor a fost incalcat si sa-l numeasca. Grupa 4 -Sa numesca drepturi cele mai importante pe care le cunosc. Grupa 5 -Realizarea unui desen cu tema ,, Copilaria noastra''. Grupa 6 -Sa precizeze ce masuri trebuie sa ia oamenii pentru ca drepturile voastre sa fie respectate |
Asculta Utilizeaza cubul pentru a afla sarcinile. Fiecare grupa lucreaza si apoi prezinta rezultatul in fata celorlalti. Pun intrebari. Cer lamuriri. |
|
Evaluarea cunostintelor |
Se distribuie elevilor cate fisa de evaluare. |
Completeaza fisa |
FISA DE EVALUARE
1. Realizeaza corespondente intre drepturi si indatoriri, numerotand corespunzator:
drepturi indatoriri
1. dreptul la informare culturala, la lectura indatorirea de a nu fi violent
2. dreptul de a fi protejat impotriva violentei indatorirea de a respecta cartea
3. dreptul de a avea o familie indatorirea de a respecta institutiile sanitare
si personalul sanitar
4. dreptul la sanatate indatorirea de a frecventa scoala
5. dreptul la educatie indatorirea de a respecta programul familiei
2. Ce drepturi le-au fost incalcate persoanelor din imaginile de mai jos?
Ai vazut la televizor un reportaj despre unii copii ramasi orfani in urma unor inundatii sau cutremure catastrofale. Discuti cu familia despre acest caz si luati o decizie. Care ar putea fi aceasta?
__________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ ______________
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate