Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Data:
Clasa: a-IV-a
Scoala:
Disciplina : Istoria romanilor
Subiectul : "Intemeierea statelor romanesti"
Tipul lectiei : mixta
Obiectiv cadru : intelegerea si reprezentarea timpului si spatiului istoric.
Obiective de referinta :
sa identifice si sa foloseasca informatii provenite din surse istorice;
sa descrie intr-o maniera simpla si clara un fapt / proces istoric folosind surse istorice indicate;
sa foloseasca termeni istorici in formularea unor enunturi;
Obiective operationale :
Cognitive :
OC1 - sa enumere conditiile istorice care au favorizat intemeierea statelor romanesti;
minim: cu sprijinul invatatoarei/ezitand;
mediu: cu putin sprijin din partea invatatoarei sau a unui coleg;
maxim: fara sprijinul invatatoarei, cu promptitudine
OC2 - sa plaseze in timp si spatiu intemeierea primelor formatiuni politice romanesti;
minim: cu sprijinul invatatoarei/ezitand;
mediu: cu putin sprijin din partea invatatoarei sau a unui coleg;
maxim: fara sprijinul invatatoarei, cu promptitudine
OC3 - sa desprinda importanta constituirii statelor romanesti;
Psihomotrice:
OPM1 - sa localizeze pe harta arealul primelor state romanesti;
OPM2 - sa dirijeze ofortul oculomotor pentru identificarea centrelor de interes cerute de invatator;
Afective :
OA1 - sa constientizeze perenitatea poporului roman, semn al iubirii poporului pentru teritoriul romanesc;
OA2 - sa-si exprime admiratia fata de vitejia unor cneji si voievozi;
Strategia didactica : inductiva, semialgoritmica;
1. Metode si procedee : povestirea, conversatia, explicatia,
demonstratia, lectura istorica;
2. Mijloace de invatamant : harta, lecturile istorice;
3. Forme de organizare : frontala, individuala;
4. Forme de evaluare: sumativa, formativa.
Resurse :
1. Bibliografice :
a. oficiale : "Programa activitatilor instructiv-educative" - Editura Integral, Bucuresti, 2002;
b. pedagogice :
Cerghit - "Didactica", manual pentru clasa a X-a, scoli normale, E.D.P. Bucuresti, 1999;
Ioan Danila, Elena Taralunga - "Lectia in evenimente", Editura Egal, Bacau, 2002;
Eugenia Sincan, Victoria Padureanu, Vasile Molan: "Indrumatorul invatatorului pentru aplicarea programelor scolare la clasele I -IV", Editura Sigma, Bucuresti, 1994;
Simena Grigore, Adina Berciu-Draghicescu, Niculae Cristea,"Istoria romanilor", manual pentru clasa a IV-a, Editura Sigma, Bucuresti 2001;
"Legenda , adevar, istorie", Editura "Vox Libris", Craiova, 1996;
Mihail Drumea: "Povestea neamului romanesc", Vol I;
2. Temporale : durata activitatii : 50`
3. Umane : clasa formata din 27 elevi;
4. Spatiale : sala de clasa;
Etapelelectiei |
Ob. op. |
Continuturile invatarii |
Strategia didactica |
Evalu- are |
|||
Metode si procedee |
Mijloace de inv. |
Forma de organizare |
|||||
1.Captarea atentiei; 2.Reactualizarea structurilor invatate anterior 3.Enuntarea scopului si a obiectivelor 4.Prezentarea optima a continutului 5.Dirijarea invatarii 6. Obtinerea performantei 7. Feedback-ul 8.Evaluarea cunostintelor 9.Retentia si transferul. 10. Tema de casa |
OA1 O.C.1 O.C.2 O.C.2 O.C.3 OPM1 OA2 |
Se capteaza atentia elevilor recitand: "Limba noastra-i o comoara In adancuri infundata Un sirag de piatra rara Pe mosie revarsata." (Al. Mateevici - "Limba noastra") Elevii sunt intrebati ce reprezinta fragmentul supus atentiei. Elevii sunt solicitati sa raspunda intrebarilor: "Ce puteti spune despre formarea limbii romane?" "Cum s-a format poporul roman?" "Ce stiti despre popoarele migratoare?" Se prezinta elevilor intr-un mod accesibil, obiectivele urmarite in cadrul lectiei "Intemeierea statelor romanesti": Se citeste fragmentul din cronica "Faptele ungurilor" si se analizeaza cu elevii semnificatia celor relatate. Se pune accent pe dovedirea perenitatii poporului roman pe aceste meleaguri. Invatatorul solicita elevii sa-si aminteasca forma de organizare in obsti satesti. Pe baza acestor informatii se explica elevilor cauzele care au determinat trecerea de la forma de organizare in obsti la cea de cnezate, voievodate si tari. Se scrie pe tabla primul punct al schemei lectiei: 1. Conditiile care au favorizat constituirea statelor :
Pentru completare se citeste aliniatul 1 din lectia din manual. Invatatorul solicita un elev pentru a citi aliniatul referitor la Transilvania apoi li se adreseaza urmatoarele intrebari: "Cand au aparut primele formatiuni statale pe teritoriul Romaniei?" "Care sunt voievozii care le conduceau?" Se identifica pe harta din manual teritoriul voievodatelor. Se evidentiaza vitejia voievozilor romani de care au dat dovada in apararea teritoriului strabun. Se completeaza schema lectiei: 2. Crearea primelor formatiuni statale:
Se citeste fragmentul referitor la Tara Romaneasca si se repeta procedura de extragere a ideilor esentiale. Sunt expuse datele referitoare la formatiunile statale din Dobrogea si Moldova, se trec datele in schema lectiei si se citeste fragmentul referitor la cele doua tari romanesti, localizandu-le pe harta. 3. Legende despre intemeierea statelor:
4. Formarea statelor independente:
Se explica cu ajutorul dictionarului de la sfarsitul manualului cuvintele: autonomie, cnezat (cneaz), suzeranitate, voievod, voievodat. Se cere elevilor sa alcatuiasca propozitii cu ele folosind informatiile din lectie. Se organizeaza un scurt joc de identificare a teritoriilor ocupate de formatiunile statale romanesti pe Harta Fizica a Romaniei. Fisa de evaluare cu itemi de tipul : alege varianta corecta din trei variante, adevarat sau fals, completarea unor enunturi lacunare etc. Se propune citirea textului referitor la "Diploma Cavalerilor Ioaniti" si li se povesteste elevilor pe scurt legenda lui Gelu Romanul. Invatarea lectiei din manual si lecturarea integrala a legendei "Viteazul Gelu Romanul" din "Povestiri istorice", de Dumitru Almas. |
conversatia conversatia euristica explicatia conversatia euristica exercitiul munca cu manualul conversatia demonstratia explicatia exercitiul expunerea exercitiul exercitiul jocul didactic povestirea |
fragment de text literar fragment de text istoric manualul harti manualul harta volumul |
frontala frontala frontala frontala frontala individuala |
formativa sumativa formativa formativa formativa sumativa |
ANEXA
SCHEMA LECTIEI
"Intemeierea statelor romanesti"
5. Conditiile care au favorizat constituirea statelor :
Dezvoltarea social - economica interna;
Slabirea dominatiei externe.
6. Crearea primelor formatiuni statale:
Glad (Banat), Gelu (Somes), Menumorut (Crisana);
Jupan Dimitrie (Dobrogea);
Ioan, Farcas, Litovoi, Seneslau (Oltenia, Muntenia).
7. Legende despre intemeierea statelor:
Descalecatorii Radu Negru si Dragos.
8. Formarea statelor independente:
Tara Romaneasca (Basarab I);
Moldova (Bogdan I)
Concluzii : Formarea statelor independente a permis salvarea fiintei neamului si a deschis calea unirii tuturor romanilor.
I Obiective operationale:
Sa analizeze conditiile in care s-au format primele cnezate si voievodate;
Sa identifice voievozi din diferite zone romanesti;
Sa plaseze in timp si spatiu primele formatiuni politice;
II Itemi :
1. Atacurile migratorilor au constituit o cauza ce a dus la unirea obstilor in cnezate si voievodate ?
(A) sau (F)
2. Voievozii din zona Transilvaniei erau :
q Menumorut;
q Dimitrie;
q Glad;
q Ioan;
q Gelu.
3. Litovoi, Seneslau, Ioan si Farcas conduceau formatiunile statale romanesti in secolele :
q IV;
q XIII;
q XV.
4. Tara bolohovenilor si tara brodnicilor existau in secolele pe teritoriul .. .
III. Raspuns:
1. (A);
2. Menumorut,Glad, Gelu;
3. XIII;
4. Secolele XII - XIII, Moldovei;
IV. Acordarea calificativelor:
FB - toate raspunsurile corecte;
B - trei raspunsuri corecte;
I - doar un raspuns corect.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate