Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE ÎN E-R-R
Clasa: a II a A
Institutor
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare : "Tara"
Subiectul: "Stefan cel Mare si Vrancioaia", dupa Dumitru Almas
Tipul de lectie: comunicare/ insusire de noi cunostinte
MOTIVATIA
În epoca globarizarii, cunoasterea specificului national constituie un imperativ si nu o optiune. Elevul de azi, mai mult ca oricand, trebuie sa-si cunoasca trecutul, stramosii,pentru a se putea ancora in prezent si a putea privi cu incredere spre viitor.
De ce Stefan cel Mare? Pentru ca este o emblema a neamului romanesc,ne reprezinta pe
noi,ca romani, si poate oferi oricui, la orice varsta, o sralucita lectie de patriotism.Sa fie oare desueta o lectie de patriotism? Este patriotismul un sentiment indiferent copilului aflat astazi pe bancile scolii? Sunt intrebari ale caror raspunsuri le voi gasi in lectia propusa.Prin paradigma psihopedagogica E-R-R de proiectare si desfasurare a lectiei, s-a creat cadrul necesar pentru ca elevii sa relationeze, sa lucreze in echipa,sa invete unii de la altii, sa-si respecte parerile,sa rezolve cu succes sarcinile primite.
OBIECTIVELE(cognitive,metodologice, atitudinale)
La sfarsitul lectiei elevii trebuie:
sa se foloseasca de experienta personala pentru a exprima opinii originale si bine argumentate, desprinse dintr-un text studiat;
sa citeasca cursiv, expresiv si nuantat un text din manual;
sa desprinda informatiile esentiale si de detaliu din textul citit;
sa integreze corect cuvintele noi invatate in enunturi personale;
sa manifeste initiativa si dezinvoltura in comunicarea orala;
sa lucreze in perechi, in grup sau individual;
sa manifeste interes fata de interlocutor ( atentie, toleranta, respect, empatie)
CONDITII PREALABILE
Elevii au fost indrumati, ca inainte de aceasta lectie, sa citeasca diferite texte istorice sau literare despre Stefan cel Mare, luate din cartile de lectura sau de pe internet (Muma lui Stefan cel Mare, Legenda Manastirii Putna, Dumbrava Rosie, Stejarul din Borzesti,etc.) si sa revada insemnarile pe care le-au facut in excursiile efectuate.
EVALUAREA: observarea sistematica, analiza produselor activitatii, aprecierea modului in care elevii reusesc sa lucreze in echipa, sa-si impuna si sa argumenteze propriile idei, a capacitatii de "negociere"cu partenerii lor.
RESURSELE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI
Resurse umane: cei 24 de elevi ai clasei si invatatorul;
Resurse materiale: fise de lucru, coli de hartie A4, hartie flip-chart, carioci, culori, markere, dictionare explicative ale limbii romane, diferite imagini printate de pe internet sau selectate din alte surse de informare.
Resurse temporale: 90 de minute.
Resurse procedurale: citirea explicativa, citirea pe roluri, citirea selectiva, ciorchinele, metoda cadranelor, explozia stelara, linia valorilor,cvintetul;
SCENARIU DIDACTIC
EVOCAREA
Sensibilizarea elevilor si inducerea unei atitudini de placere si interes pentru noile continuturi se va face prin audierea cantecului"Stefan, domn cel mare"
Conexiuni la cunostintele anterioare:
Ce ati aflat din excursiile pe care le-am efectuat si din lecturile voastre, despre Stefan cel Mare? Cunostintele elevilor se sintetizeaza prin metoda ciorchinelui, care se realizeaza prin activitate frontala.
Se selectaza cuvantul "razboi"si se evoca batalia de la Razboieni, pe care a purtat-o Stefan cel Mare cu turcii,evocata in textul studiat.
* Se anunta titlul textului "Stefan cel Mare si Vrancioaia"dupa Dumitru Almas
REALIZAREA SENSULUI
*Citirea model a textului de catre invatator
* Metoda "Cadranele":elevii vor fi impartiti in sase grupe si vor rezolva urmatoarele sarcini:
Grupa nr.1: explicati, cu ajutorul dictionarului, cuvintele necunoscute din text si integrati-le in enunturi personale;
Grupa nr.2: realizati intelegerea textului raspunzand la intrebarile din manual;
Grupa nr 3: impartiti textul in fragmente logice si alcatuiti planul de idei;
Grupa nr 4: indicati locul, timpul si personajele povestirii; ilustrati printr-un desen;
Grupa nr 5:imaginati-va un dialog intre Stefan cel Mare si cei sapte feciori;
Grupa nr.6: realizati o scurta caracterizare a lui Stefan cel Mare, reliefand cateva trasaturi fizice si sufletesti..
*Invatatorul analizeaza si corecteaza cadranele realizate de elevi, dupa care, cate un delegat din fiecare grupa le explica colegilor din celelalte grupe, secventa din lectie pe care au avut-o de rezolvat.Posterele obtinute ,vor fi afisate,pentru a fi examinate si completate cu noi observatii.
Obtinerea performantelor se realizeaza prin rezolvarea unor fise de munca independenta.
Elevul cu CES, Adrian B, are dificultati medii de invatare.Cunoaste toate literele, dar nu reuseste sa faca sinteza.Citeste cuvinte simple, uzuale, formate din 1-2 silabe, fara grupuri de litere. Scrie dupa dictare cu foarte mare dificultate, dar transcrie relativ corect orice fel de text. Prin expertiza psihopedagogica i s-a recomandat scoala de masa cu profesor de sprijin si curriculum adaptat.Va avea de realizat urmatoarele sarcini:
*citirea unui text scurt, alcatuit din 7-8 propozitii, sub directa indrumare a invatatorului;
*transcrierea fragmentului 3 din textul "Stefan cel Mare si Vrancioaia"(independent)
*fisa: scrierea unor cuvinte simple cu acelasi inteles, si cu inteles opus (cu sprijinul invatatorului).
REFLECTIA
*Prin metoda"Explozia stelara" elevii, impartiti in 5 grupe, vor formula intrebari plecand de la titlul lectiei"Stefan cel Mare si Vrancioaia"(intr-una din grupe va fi integrat si elevul cu CES.)
*Metoda "Linia valorilor"- elevii trebuie sa raspunda prin " da"sau "nu" la intrebarea
"A fost Vrancioaia o mama buna"? Indecisii se vor orienta catre grupul ale carui argumente vor fi mai convingatoare.
*Elevii, sprijiniti de invatator, vor realiza un CVINTET despre Stefan cel Mare.
* Tema pentru acasa: de realizat un portofoliu cu informatii despre Stefan cel Mare.
EXTENSIE
Elevii vor recita in cor, ca pe o rugaciune, fragmentul in care este evocat Stefan cel Mare" din poezia "Doina" de Mihai Eminescu
REFLECTII ALE ELEVILOR ( sinteza)
R. G. " M-am simtit foarte bine azi. Îmi place munca in echipa, desi unii colegi nu participa, doar eu si colega mea Ioana"
M.S. "Mi-a placut sa lucrez in achipa, cu toate ca Alexandru spune lucruri care nu ne ajuta deloc"
L.A."Eu am simtit veselie, fericire,am invatat lucruri noi".
B.R." Mie imi place ca doamna invatatoare intervine si ne ajuta atunci cand nu stim".
R.A." Mi-a placut cvintetul si as dori sa mai facem si alte lectii asemanatoare".
L.C. "Mie mi-a placut tot in afara de munca in echipa, pentru ca fetele din grupa nu tin seama si de parerea mea"
Z.S."Mi-a placut munca in echipa pentru ca fiecare grupa a avut sarcini diferite"
P.A." Mi-a placut foarte mult linia valorilor si intrebarea daca a fost Vrancioaia o mama buna"
A.B. "Mie mi-a placut lectia si tot ce am lucrat.Îmi place sa lucrez in echipa.As dori sa mai facem lectii de genul acesta"
V.E."Mi-a placut cvintetul pentru ca am lucrat toti foarte bine"
V.O. "A fost o lectie foarte frumoasa si moderna.Îmi plac astfel de lectii"
REFLECTII ALE CADRULUI DIDACTIC
ASUPRA DESFASURARII LECTIEI
PUNCTE FORTE
*Faptul ca in fiecare moment al lectiei intervine cate un element de noutate,
mentine treaza atentia elevilor, care urmaresc lectia cu mai mult interes decat intr-o lectie obisnuita;
* Majoritatea elevilor se mobilizeaza si se responsabilizeaza,intra in competitie,se observa emulatie si dinamism;
* Majoritatea elevilor agreeaza munca in echipa, iar impartirea sarcinilor permite o implicare mai relaxata, elevii devin mai comunicativi, depasesc timiditatea si inhibitiile;
*În timp, dispar animozitatile dintre elevi, copiii devin mai empatici, mai politicosi, dispar sintagmele de "elev bun" si "elev slab", creste stima de sine,se leaga prietenii trainice , durabile, bazate pe interese comune.
* Descoperim la elevi idei surprinzatoare, putem avea adevarate "revelatii" in ceea ce priveste pertinenta cu care abordeaza acestia o idee, creativitatea si capacitatea lor de inovare"
PUNCTE SLABE
Se creeaza o oarecare dezordine in timpul constituirii grupelor; in timpul activitatii, unii elevi inteleg sa se impuna in fata colegilor lor, ridicant tonul,crezand ca in felul acesta vor deveni mai convingatori si parerile lor vor fi acceptate;
*Se pierde uneori timp pretios, deoarece elevii se pot antrena in discutii sterile sau contradictorii, si nu reusesc sa-si duca sarcina la bun sfarsit, in timpul preconizat.
* Exista riscul ca elevii mai putin dinamici sa stea in umbra colegilor mai activi, sub motivul ca oricum, cu sau fara participarea lor,sarcina va fi rezolvata de cineva.
* Unele metode nu pot fi folosite cand urmeaza sa fie transmise cunostinte mai dificile, pentru ca elevii nu le vor intelege, si vor acumula anumite lacune.
Bibliografie
*Tudora Pitila, Cleopatrea Mihailescu -"Limba si literatura romana"-manual pentru clasa
a- II-a,Editura Aramis, 2004;
*Elena Husar, Diana Aprodu-"Scoala incluziva-scoala europeana", Editura Casei
Corpului Didactic, Bacau 2008;
*Elena Hussar, Tatiana Safciuc- "Colaborare si incluziune in sala de clasa",Editura
Casei Corpului Didactic", Bacau 2008;
*Gheorghe Dumitriu, Constanta Dumitriu- "Psihopedagogie", Editura Didactica si
Pedagogica, Bucuresti 2003.
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate