Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA:
SCOALA: cu clasele I-VIII Isalnita
CLASA: a III-a A
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
DISCIPLINA: Limba si literatura romana
UNITATEA DE INVATARE: Tara
SUBIECTUL: "Condeiele lui Voda ", dupa Boris Craciun
TIPUL LECTIEI: comunicare de noi cunostinte
DURATA:
Obiective de referinta:
sa sesizeze sensul global al unui mesaj, identificand aspectele principale si de
detaliu la care se refera un mesaj oral;
sa deduca sensul unui cuvant necunoscut prin raportare la mesajul audiat;
sa utilizeze corect in exprimarea orala proprie elementele de constructie a
comunicarii studiate;
sa identifice elemente de baza ale organizarii textului literar/nonliterar in pagina ;
sa citeasca in mod constient, corect, *fluent si expresiv un text cunoscut ;
sa recunoasca secventele narative si dialogate dintr‑un text ;
Obiective operationale
a. Cognitive:
O1- sa citeasca corect, expresiv, constient textul din manual;
O2- sa identifice in text cuvintele si expresiile necunoscute;
O3 - sǎ introducǎ in enunturi expresii si cuvinte date;
O4- sa formuleze raspunsuri corecte la intrebarile adresate, referitoare la continutul de
idei al textului;
O5- sa explice titlul prin evidentierea ideii principale a textului;
O6- sa explice folosirea unor semne de punctuatie in textul citit
O7- sa desprinda informatii esentiale dintr-un text citit .
b. Psihomotorii:
O8 - sa adopte o pozitie adecvata a corpului in timp ce scriu.
O9 - sa scrie lizibil si ingrijit pe caiete si pe tabla, in ritm propriu.
c. Afective:
O10- sa manifeste interes pentru participarea la lectie si dorinta de afirmare;
Resurse:
a) procedurale metode si procedee lectura explicativǎ,conversatia, exercitiul, explicatia,
observatia, munca in echipe, Starbursting (Explozia stelarǎ),
metoda didactica"Harta lecturii" , aprecierea verbalǎ
- forme de organizare frontal, individual
b) materiale: manualul, computer, material Power Point fise de lucru, coli, creioane
colorate jetoane - stea, fise de evaluare
Bibliografie:
x x x; Programa scolarǎ aprobata cu O.M. nr. 3919/ 20.04.2005
Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Limba si literatura romanǎ - manual pentru
clasa a III a, Ed. Aramis, Bucuresti, 2004.
Iordǎchescu Carmen, Sǎ dezlegǎm tainele textelor literare - clasa a III a,
Ed. Carminis, 2004,
Florin Gardin ,Maria Gardin , Florian Berechet, Daniela Berechet - Limba romana
cls. a III-a Ed. Paralela 25, Pitesti 2008.
Secventele lectiei Durata |
op. |
Desfǎsurarea lectiei |
Strategii didactice |
|||
Activitatea invǎtǎtoarei |
Activitatea elevilor |
resurse procedurale |
resurse materiale |
forme de organizare |
||
1. Moment organizatoric |
Grupeazǎ elevii in 3 echipe si pregǎteste materialele necesare desfǎsurǎrii lectiei. |
Pregǎtesc materialele necesare. |
frontal |
|||
2. Captarea atentiei |
Se prezinta un material PPT Poartǎ o scurtǎ conversatie despre continut realizand legǎtura cu subiectul lectiei. |
Participǎ la discutie. |
Conversatia |
Computer material Power Point |
frontal |
|
3.Anuntarea temei |
Anuntǎ subiectul lectiei si obiectivele invǎtǎrii. Noteazǎ pe tablǎ titlul textului si autorul. |
Ascultǎ. Noteazǎ pe fisa "Harta lecturii" (ANEXA 1 ). |
frontal |
|||
4. Dirijarea invǎtǎrii |
O1 O2 O4 O10 O8 O3 O6 O5 O7 |
Date despre autor - Prezint portretul autorului Boris Craciun si cateva date biografice pe fise(ANEXA 2) Realizeazǎ lectura model a textului. Poartǎ o scurtǎ conversatie despre text. Se vor sesiza elementele de organizare a textului in pagina: intuirea imaginii, identificarea titlului lectiei si a autorului. Lectura explicativa a textului literar - Solicitǎ elevilor sǎ citeascǎ in gand textul si sǎ noteze expresiile noi si cuvintele necunoscute pe fisa de lucru. - Propune elevilor: - citirea pe fragmente a textului I- Solicita citirea primului fragment: ,, Cand si unde se petrece intamplarea?" Care sunt personajele?" II Solicit citirea celui de-al doilea fragment ,, Cine s-a oprit langa tarani ?" ,, Ce mestereau taranii ?" III - Se citeste al treilea fragment ,, Ce a aflat domnitorul ?" IV - Se citeste al patrulea fragment ,, Ce dovedesc romanii prin purtarea lor fata de dusmani ?" - Noteazǎ pe tablǎ expresiile noi si cuvintele necunoscute insotite de explicatiile corespunzǎtoare. - Solicitǎ alcǎtuirea oralǎ de noi enunturi cu expresiile si cuvintele explicate. - Pune in evidentǎ si alte elemente ce tin de constructia comunicǎrii: scrierea unor ortograme, a semnelor de punctuatie intalnite in text. - citirea selectiva ( dialogul din care afla ce mestereau taranii,propozitiile exclamative ) - citirea in lant adaptand intonatia impusa de semnele de punctuatie. - citirea pe roluri a celui de-al treilea fragment - citirea integralǎ |
Urmǎresc cu atentie Urmǎresc pe carte. Citesc textul in gand, apoi noteazǎ cuvinte si expresii consultandu-se cu ceilalti colegi din grupǎ . Citesc textul. Completeaza raspunsurile pe fisa "Harta lecturii" Gǎsesc rǎspunsuri la intrebǎrile adresate. Formuleazǎ rǎspunsuri plecand de la continutul textului. Prezinta expresiile notate. Scriu explicatiile cuvintelor si expresiilor pe fisa. Formuleaza enunturi oral. Identificǎ in text cuvintele scrise cu cratimǎ si semnele de punctuatie invǎtate. |
Exercitiul Lectura explicativǎ Conversatia Exercitiul Conversatia Explicatia Exercitiul |
fise de lucru manualul manualul harta lecturii fise de lucru harta lecturii manualul |
frontal individual frontal frontal frontal |
5. Fixarea cunostintelor |
O4 |
Starbursting ( Explozia stelarǎ) (ANEXA 3 ). Imparte jetoane - stea in culori diferite si solicitǎ elevilor sǎ scrie pe acestea intrebǎri legate de textul studiat. |
Primesc jetoanele si formuleazǎ in scris intrebǎrile. Ies in fata clasei si fixeazǎ jetoanele pe plansa expusǎ. Rǎspund oral la intrebǎrile colegilor. |
Starbursting |
jetoane - stea ANEXA 3 |
individual |
6. Evaluarea performantei |
O9 |
Distribuie fise - individual si precizeazǎ sarcina de lucru |
Primesc fise si rezolvǎ sarcina primitǎ. |
Exercitiul |
fise individuale ANEXA 4 |
individual |
7.Icheierea Lectiei |
O10 |
Se fac aprecieri asupra participarii la lectie, se evidentiaza elevii cu o contributie deosebita, se incurajeaza progresele inregistrate de unii elevi. Propune elevilor ca tema pentru acasǎ din manual :Intrebari ,pag.33 |
Retin aprecierile facute. Isi noteazǎ tema. |
Aprecierea verbala Explicatia |
frontal |
ANEXA 1
HARTA TEXTULUI
Numele ____________________ Data _________________
Fisa de evaluare
Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles intalnite in text:
Ei aveau haine(.) de sarbatoare frumoase().
Un grup (.) de calareti sosea in satul despre care este vorba(.)
Oaspetele() important ()era domnitorul ()Tarii Romanesti.
Pana la descoperirea stiloului cei mai multi oameni scriau cu pana sau cu tocul.(..)
Vom scrie tare ()pe pielea dusmanilor(..).
Uneste ceea ce se potriveste
Numele ____________________ Data _________________
Fisa de evaluare
Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles intalnite in text:
Ei aveau haine(.) de sarbatoare frumoase().
Un grup (.) de calareti sosea in satul despre care este vorba(.)
Oaspetele() important ()era domnitorul ()Tarii Romanesti.
Pana la descoperirea stiloului cei mai multi oameni scriau cu pana sau cu tocul.(..)
Vom scrie tare ()pe pielea dusmanilor(..).
Uneste ceea ce se potriveste
ANEXA 2
Fisa biografica
Boris Craciun n. 12 februarie 1939, Chi inau)
-nascut la 12 februarie 1939, Chi inau - Romania Mare. Fiul lui lordache Craciun, notar i pretor in Basarabia, de vi a araneasca din satul Cuza Voda, Gala i, i al Paraschivei (n. Dacev), inva atoare care terminase coala Eparhiala din Chi inau
-este un scriitor roman din Ia i, membru al Uniunii Scriitorilor din Romania, fondator al Editurii Por ile Orientului Iasi
Scrieri -Istoria ilustrata a literaturii romane - Editura 'Portile Orientului'
-Regii i reginele Romaniei
-Istoria romanilor in 1000 de imagini
ANEXA 3
Explozia stelarǎ
Cine?
Ce? Unde?
Cum? Cand?
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate