Home - Rasfoiesc.com
Educatie Sanatate Inginerie Business Familie Hobby Legal
Doar rabdarea si perseverenta in invatare aduce rezultate bune.stiinta, numere naturale, teoreme, multimi, calcule, ecuatii, sisteme




Biologie Chimie Didactica Fizica Geografie Informatica
Istorie Literatura Matematica Psihologie

Didactica


Index » educatie » Didactica
» DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - ,,Amintiri din copilarie", dupa Ion Creanga


DIDACTIC Clasa: a II-a Limba si literatura romana - ,,Amintiri din copilarie", dupa Ion Creanga


PROIECT DIDACTIC

Unitatea de invatamant: Scoala Gimnaziala Nr 22, D.Cantemir,Galati

Data:30.11.2007

Clasa: a II-a B

Instit.

Aria curriculara Limba si comunicare

Disciplina Limba si literatura romana



Unitatea de invatare Familia

Subiectul: ,,Amintiri din copilarie", dupa Ion Creanga

Tipul lectiei consolidare si sistematizare de cunostinte

Scopul lectiei formarea capacitatii de exprimare in enunturi proprii

Obiective de referinta

2.1. sa imbine enunturi intr-un mesaj propriu;

2.3. sa redea prin cuvinte proprii, cu sprijin, un paragraf/fragment dintr-un text citit;

4.1. sa scrie corect litere, silabe, cuvinte, enunturi;

4.3. sa utilizeze sensul cuvintelor noi in enunturi proprii.

Obiective operationale

a) COGNITIVE:

O1 -sa povesteasca in enunturi proprii continutul textului "Amintiri din copilarie";

O2 -sa enumere sentimentele pe care le traiesc fiecare dintre personajele textului argumentand alegerea facuta;

O3 -sa caracterizeze fiecare personaj in parte stabilind pentru fiecare in parte insusirile fizice si pe cele morale;

O4 -sa imagineze un alt final pentru intamplarea prezentata in text;

O5 - sa explice sentimentele pe care le traiesc fiecare dintre cele doua personaje;

O6 - sa expuna povestirea realizata, caracterizarea personajelor principale, sentimentele traite de cele doua personaje, un alt final al textului;

O7 - sa precizeze care este personajul cu care se identifica;

O8 - sa extraga invatatura adecvata din textul studiat.

b) PSIHOMOTORII

O 9 -sa adopte o pozitie corecta a corpului in timpul scrisului si pe tot parcursul orei;

O10 - sa utilizeze corect mijloacele de invatamant;

c) AFECTIVE

O11 - sa participe activ la rezolvarea sarcinilor de grup;

O12- sa manifeste un comportament adecvat in relatiile cu colegii din grup.

Elemente de strategie didactica

v    Resurse procedurale exercitiul, conversatia, citirea explicativa, citire pe roluri, observatia, metoda R.A.I, metoda celor 6 palarii(adaptare), expunerea;

v    Resurse materiale text-suport ,, Amintiri din copilarie", dupa Ion Creanga, planse, coli albe, marker, fisa de autor, videoproiector, Cd "Amintiri din copilerie"-film, palarii de culori: rosu, albastra, verde, galben;

v    Forme de organizare frontal, individual, pe echipe;

v    Forme si tehnici de evaluare:

-observatia sistematica

-evaluarea verbala

- evaluarea scrisa

Durata 45 minute

v    Resurse bibliografice

     ,, Invatarea activa"- ghid pentru formatori si cadre didactice;

     ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba si literatura romana", MEC, Bucuresti, 2004;

     Amintiri din copilarie, de Ion Creanga.

***Curriculum National- Programa scolara pentru clasa a II-a, 2005-2006;

*** www.didactic.ro

*** www.edu.ro

Nr.

crt.

Secventele

instruirii

Ob.

Op.

Continutul informational si demersul didactic

Elemente de strategie didactica

Evaluare

Activitatea invatatorului

Activitatea elevilor

Metode si procedee

Material didactic

Forme de organizare

Moment organizatoric

1'

-Se stabileste ordinea si disciplina necesara desfasurarii activitatii in bune conditii;

-Se pregatesc materialele ce se vor folosi pe tot parcusul orei de curs

Se pregatesc pentru ora    de limba si literatura romana.

conversatia

frontal

Verificarea temei si a cunostintelor anterior dobandite

4'

-Se verifica tema de acasa din punct de vedere cantitativ dar si calitativ.(exercitiul de la soricel, pagina 33 din manual)

-Se fac aprecieri asupra realizarii temei.

- Se cere elevilor sa citeasca textul pe roluri.

-Se realizeaza un joc prin care se propune elevilor sa formuleze intrebari din lectie pe care sa le adreseze colegilor lor.

- In acelasi timp cu formularea intrebarilor se arunca spre colegul vizat un zar care ii va indica sarcina de lucru( formuleaza o intrebare si cere unui anume coleg sa raspunda, sa spuna colegilor o informatie despre autorul textului sau paseaza mai departe).

Elevii citesc tema de acasa ai isi corecteaza eventualele greseli.

Formuleaza intrebari, raspund la intrebari, comunica o informatie despre Ion Creanga sau paseaza mai departe in functie de sarcina pe care o indica zarul.

conversatia

expunerea

Exercitiul

Metoda R.A.I

cub

frontal

Aprecieri verbale

Captarea atentiei 5'

O1

-Se realizeaza cu ajutorul unei secvente de film din "Amintiri din copilarie".

-Se cere elevilor sa recunoasca secventa de film.

Observa ca secventa de film reda tocmai fragmentul din manual.( La scaldat)   

Exercitiul

Vizionarea

Conversatia

Explicatia

CD-"Amintiri din copilarie"

Frontal

Aprecieri verbale

Anuntarea temei si a obiectivelor

- Se precizeaza ca vor discuta pe marginea textului "Amintiri din copilarie, vor povesti textul, vor gasi un alt final textului, vor caracteriza cele doua personaje ale textului si vor propune solutii pentru ca Nica sa nu mai plece de acasa.

Asculta cu atentie noua tema si obiectivele.

Noteaza titlul lectiei in caiet.

Conversatia

Explicatia

Frontal

Dirijarea     recapitularii si sistematizarii cunostintelor

O9

O10

O11

O12

O1

O5

O2

O4

O9

O10

O11

O12

O3

- Se cere elevilor sa citeasca textul pe roluri.

- Se imparte colectivul de elevi in 4 grupe, fiecare dintre grupe avand diferite sarcini de lucru, precis stabilite.Astfel,

Palaria Neagra -reprezinta grupul povestitorilor

Sarcina de lucru: sa povesteasca continutul textului respectand momentele firului epic.

-Se cere elevilor care compun acest grup de lucru sa-i desemne colegul care a povestit cel mai bine intamplarile din text.

Palaria Rosie -reprezinta grupul psihologilor

Sarcina de lucru : sa identifice sentimentele fiecarui personaj, argumentand fiecare sentiment in parte.

- Se cere elevilor sa-si consulte raspunsurile, sa stabileasca asemanarile si deosebirile dintre acestea si sa elaboreze impreuna raspunsul complet.

Palaria Albastra - reprezinta grupul criticilor

Sarcina de lucru: sa caracterizeze fiecare personaj in parte stabilind pentru fiecare personaj insusirile fizice si pe cele morale.

-Se cere elevilor sa-si desemneze doi reprezentanti, unul care va prezenta caracterizarea lui Nica, iar celalat va prezenta caracterizarea mamei.

Palaria Verde- reprezinta grupul creatorilor

Sarcina de lucru: sa imagineze un alt final textului.

- Se cere elevilor dupa elaborarea fiecarui final, sa reconstruiasca impreuna unul inedit.

-Se cere elevilor sa-si aleaga un reprezentant care sa prezinte final

Citesc corect, expresiv textul"Amintiri din copilarie"    

Povestesc textul, respectand momentele firului povestirii.

Isi desemneaza colegul care a realizat cea mai reusita povestire.

Stabilesc pentru fiecare personaj in parte sentimentele pe care acestea le traiesc argumentand fiecare sentiment identificat.

Se consulta pentru elaborarea unui raspuns complet.

Realizeaza caracterizzarea fiecarui personaj ajutandu-se de materialele puse la dispozitie.

Reprezentantii echipei vor prezenta rezultatele muncii lor.

Rezolva individual sarcina de lucru, apoi isi reunesc eforturile pentru a gasi un final inedit.

Reprezentantul     va prezinta rezultatul muncii echipei.

Lectura expresiva pe roluri

Metoda palariilor

Exercitiul

Explicatia

Expunerea

Exercitiul

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Conversatia

Exercitiul

Explicatia

Conversatia

Fise de lucru ajutatoare

Fise de lucru ajutatoare

Frontal

Pe echipe

individual

individual

Pe echipe

Individual

Pe echipe

Individual

Pe echipe

Individual

Aprecieri verbale

Observarea sistematica a comporta- mentului elevilor

Aprecieri verbale

observarea sistematica a comporta-

mentului elevilor

Aprecieri verbale

Asigurarea retentiei si transferului

O6

O9

O10

O11

O12

- Se cere reprezentantilor sa prezinte colegilor rezultatetele muncii fiecarei echipe in parte.

- Se fac aprecieri asupra muncii fiecarei echipe in parte.

Prezinta rezultatele muncii echipei.

Conversatia

Expunerea

Conversatia

Frontal

Frontal

Aprecieri

verbale

Obtinerea performantei

O9

O10

O11

O7

-Se completeaza corespunzator cele patru cadrane ale fisei de lucru individual (anexa 1)

Completeaza fisa de lucru individuala

Conversatia

Expunerea

Conversatia

Fise de lucru individual

Frontal si individual

Aprecieri

verbale

Evaluarea

O8

O9

O10

O11

O12

Se fac aprecieri verbale asupra participarii elevilor la lectie si evidentiaza elevii care au raspuns mai mult pe parcursul acesteia. Se noteaza cativa elevi.

Asculta cu atentie

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Frontal si individual

Aprecieri

verbale

calificative

Anuntarea temei pentru acasa 1'

Se propune spre rezolvare acasa fisa de lectura (anexa 2)

Retin sarcina de lucru pentru acasa.

Incheirea activitatii

-Se propune spre vizionare o proiectie ce cuprinde imagini de la Bojdeuca lui Ion Creangasi audierea unui fragment din "Amintiri din copilarie in lectura lui Mihail Sadoveanu

Urmaresc cu atentie proiectia de poze de la Bojdeuca lui Creanga .

Anexa 2

FISA DE LECTURA

DENUMIREA LECTURII __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ __________ ______ ____ _____ _______ ______ _______________

DENUMIREA AUTORULUI: ION CREANGA

PERSONAJELE PRINCIPALE

PREZENTAREA LECTURII

"Amintiri din copilarie" de

Ion Creanga

 
Citind textul, am vazut:

Eu    seman cu :

Citind textul, am simtit:

Din acest text am invatat :





Politica de confidentialitate





Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate