Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data :
Scoala :
Clasa : a IV-a
Învatatoare :
Aria curriculara : Tehnologii
Disciplina : Abilitati practice
Subiectul : "Fluturele"
Tipul lectiei : formare de priceperi si deprinderi
Obiective cadru :
Obiective de referinta :
1.1.sa observe caracteristicile unor materiale din natura si ale celor sintetice
(forme, culori) ;
1.2.sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale din
natura si sintetice ;
2.1.sa observe caracteristici ale unor modele date ;
2.2.sa redescopere etapele realizarii unor produse simple din diferite
materiale ;
3.1.sa participe la realizarea componentelor unui produs simplu ;
3.2.sa verbalizeze actiunile desfasurate in timpul jocului.
Obiective operationale :
Metode si procedee : conversatia, observarea sistematica, explicatia,
demonstratia, problematizarea, proba practica.
Materiale didactice : carton, hartie colorata, acuarele, foarfeca, lipici, ghem de
ata neagra.
Forme de organizare : individual
Evaluare : continua, finala.
DESFASURAREA ACTIVITATII
Etapele lectiei |
Continutul activitatii |
Strategii didactice |
1.Momentul organizatoric |
Se asigura climatul de ordine si disciplina necesar desfasurarii orei in bune conditii. Se pregatesc materialele necesare desfasurarii lectiei. | |
2.Captarea atentiei |
Se realizeaza prin ghicitori al caror raspuns este "Fluturele": Parca-i floare zburatoare Si are sase picioare! Cine zboara printre flori În zig-zag, de-atatea ori? Uite-aicea pe o floare Doua aripi galbioare. |
Conversatia Problematizarea |
3.Anuntarea temei |
Astazi vom realiza fluturi din hartie colorata. |
Conversatia |
4.Prezentarea continutului |
Pe un carton suport au fost desenate diferite tipuri de flori.Deasupra acestora au fost lipiti fluturi din hartie colorata."Antenele " fluturilor au fost realizate din ata neagra. |
Observarea sistematica |
5.Dirijarea invatarii |
Sunt evidentiate etapele de realizare si tehnicile de lucru : Fiecare elev va primi o forma de fluture al carei contur il va desena pe hartia colorata. Se decupeaza fluturi de diferite culori. Pe cartonul-suport se vor desena flori. În jurul florilor si deasupra acestora se vor lipi fluturii de hartie, carora li se vor adauga antenute din ata. Activitatea elevilor este supravegheata si se ofera sprijin daca este nevoie. |
Explicatia Demonstratia Exercitiul |
6.Evaluare |
Se expun lucrarile elevilor si se fac aprecieri asupra acestora, atat de catre invatatoare cat si de catre colegi. |
Conversatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate