Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala: NR.9,,MANOLACHE COSTACHE EPUREANU"-BARLAD
Disciplina: Educatie muzicala
Clasa: a VI-a
Profesor:
Unitatea de invatare: Melodia
Detaliere de continut:Tonalitati majore si minore
Tipul lectiei: consolidare
Premise: Elevii trebuie sa aiba deprinderea:
- de a-si insusi noi cunostinte si de a-si forma deprinderi de audiere constienta;
-de a comenta mijloacele de exprimare plastica;
-de a practica o auditie activa prin comentarea subiectului, ideilor si a mijloacelor de redare muzicala a acestora;
Obiective de referinta:
Competente specifice:
O.1 sa identifice genul muzical de madrigal sonata, serenada, rapsodie
P.1 proba orala sau scrisa pentru atingerea O.1.
O.2 sa recunoasca in auditii sonata, rapsodie , serenada;
P.2 proba orala sau scrisa pentru atingerea O.2.
O.3 sa recunoasca auditiv si vizual momentele importante ale rapsodiei
P.3 auditia si vizionarea materialului prezentat de profesor pentru atingerea O.3.
O.4 sa realizeze si sa exemplifice cu un scenariu propriu legat de materialul muzical prezentat.
P.4 scenariul va consta in prezentarea si interpretarea in varianta elevului a materialului prezentat.
Resurse:
Manual de educatie muzicala, clasa a VI-a, Editura ,,Sigma" ;Bucuresti, 2002
Caiet de muzica.
Calculator, videoproiector, fise de lucru, , culegere de cantece populare romanesti;
CD realizat de profesor pentru exemplificarea auditiva si vizuala a materialului propus.
Metode: exercitiul , invatarea centrata pe elev, dialogul, explicatia, demonstratia, auditia repetata.
Desfasurarea activitatii didactice
Evenimen tele lectiei |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Metode si procedee |
Obs. |
Actvitati introductive 2min. Reactulizare de cunostinte 25 min. 20 min. 5 min. Concluzii si reco- mandari |
Exercitii de cultura vocala Se intoneaza IMNUL-,,Desteapta-te, romane!" de Gh. Ucenescu si Anton Pann Elevii sun asezati pe grupe, fiecare preferand grupa reprezentata de un instrument muzical (pian, flaut, clarinet, vioara, corn, violoncel) Dirijarea reactualizarii cunostintelor si deprinderilor muzicale dobandite I. Se propune solfegierea unui fragment muzical care moduleaza din Do major (,,Oda bucuriei" de Ludwig van Beethoven) si la minor ( ,,Ileana") de Gavriil Muzicescu 2. Se cere recunoasterea fragmentelor muzicale si procedeul de scriere - se interpreteaza cantecul ,,Oda Bucuriei - se interpreteaza cantecul ,,Ileana" Anuntarea temei- Tonalitati majore si minore studiate 1.Se fixeaza notiunea de gama, apoi de gama majora si gama minora, muzica celor doua game. 2. .Se scriu pe tabla cele doua game-Do major si la minor natural - se intoneaza gama majora si minora 3. Se canta madrigalul ,,Chipul tau neprihanit" de Hans Leo Hassler-gama la minor melodic 4.Auditie muzicala-Sonata ,,Clar de Luna" de Beethoven 4. Activitate pe echipe de lucru- rezolvarea sarcinilor de lucru din fiecare fisa primita: Fisa nr 1 Selectati din lista urmatoare cuvintele care exprima atribute ale muzicii beethoveniene, regasite in lucrarea audiata:zbuciumata,luminoasa, melancolica, gingasa, deprimata, vesela, intunecata, inchisa, , tensionata, muzicalitate, suava. Fisa nr.2 Completati spatiile libere din urmatorul enunt: Sonata ,,Clar de Luna" este o lucrare muzicala pentru..prin care compozitorul Ludwig van Beethoven isi exprima.pentru pierderea iubitei sale,Giulietta Guicciardi, iar cele trei note repetate exprima un strigat disperat concretizat in cuvintele ,,De ce?" Fisa nr.3 Asociati poezia lui Mihai Eminescu cu sonata,,Clar de Luna" 5.Se lucreaza metoda ciorchinelui 6.Elevii descopera o structura melodica de ,,Mica serenada de Wolfgang Amadeus Mozart" scrisa in gama Sol Major Se precizeaza armura gamei, modul de formare a gamei. Turul galeriei Alegeti culoarea potrivita si scrieti calitatile muzicii mozartiene pe fisele de pe banca (,se fixeaza o tehnica de lucru folosita: tehnica arpegiilor si a secundelor mari si mici). Asezati-va fisa in dreptul instrumentului pe care il reprezentati. 7.Se intoneaza gama Sol major si relativa ei-mi minor Se canta :,,O, ce veste minunata" Se canta ,,Astazi s-a nascut Hristos" - se precizeaza gama in care este scris cantecul si armura gamei (Fa major). Se demonstreaza ca cele doua colinde sunt lucrari muzicale traditionale. Se canta,, Moara", scrisa in gama re minor se precizeaza ca cele doua game sunt relative GAMELE MAJORE SUNT TONALITATI LUMINOASE ,VESELE IAR CELE MINORE SUNT TONALITATI TRISTE, INCHISE. II.Prezentarea Rapsodiei Romane nr. 1 in La major de George Enescu in Power Point - titlul lucrarii, compozitorul, vizionare Se canta cantecul:,,Noi suntem romani" Sunt apreciati elevii care au contribuit la desfasurarea lectiei si se reliefeaza latura educativa a lectiei. |
-intoneaza temele propuse de profesor; - raspunde la intrebarile adresate, noteaza in caiet si canta -fixeaza cunostintele scriu pe caiete cele doua game -vizioneaza, - audiaza constient - descopera teme muzicale - lucreaza pe grupe sarcinile date; -rezolva sarcinile propuse Feed-back - raspund la intrebari -canta Feed-back -vizioneaza, - audiaza constient - descopera teme muzicale |
-exercitiul conversatia, - explicatia, invatarea prin descoperire exercitiul munca in colectiv expunerea, - auditia, conversatia problema tizarea lucru in coopereare - auditia, invatarea prin descoperire - expunerea, explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate