Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data
Grupa: mare pregatitoare
Educatoare:
Gradinita cu Program Normal Nr.2 "Lizuca" Falticeni
Denumirea activitatii: educatie pentru societate
Tema: "Copacul prieteniei pentru colegul si prietenul nostru Franz"
Forme de realizare:individual, pe grupe, frontal
Scop:
- educarea si formarea multiculturala a copiilor transmiterea de cunostinte despre alte culturi apartinand altor etnii (germana); promovarea unei atitudini tolerante, deschise, de acceptare si intelegere fireasca intre romani si alte etnii; formarea unor deprinderi legate de viata intr-o societate multiculturala;
Obiective de referinta:
- consolidarea cunostintelor legate de UE;
- promovarea unor relatii de prietenie si de buna intelegere intre romani si celelalte nationalitati;
- formarea atitudinii de respect fata de propria cultura si a celorlalte etnii si combaterea discriminarii si a intolerantei;
- cunoasterea si respectarea valorilor culturii nationale si a altor etnii;
- cultivarea capacitatii de comunicare, colaborare si cooperare;
- implicarea activa a familiei in activitatile desfasurate in gradinita;
- sa manifeste prietenie, toleranta, armonie fata de alte popoare;
Obiective operationale:
sa-si formeze reprezentari despre Germania;
sa cunoasca steagul german ;
sa cunoasca si sa respecte valorile si traditiile poporului german;
sa manifeste prietenie, toleranta, armonie fata de o alta nationalitate;
sa lucreze in echipa;
sa favorizeze invatarea prin cooperare;
sa se simta responsabili si valorizati ca membri ai unei echipe;
sa invete cuvinte si expresii nemtesti;
sa audieze cantece germane si romanesti;
sa cante imnul UE (Oda bucuriei) precum si Imnul Romaniei (Desteapta- te romane);
sa comunice impresii, idei pe baza observarilor facute;
sa danseze hora prieteniei pe o melodie germana;
- sa deguste din produsele specifice bucatariei germane;
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, observarea, posterul, exercitiul, joc de rol, descoperirea, lucru in echipa, brainstorming-ul.
Mijloace de invatamant: pliante, foi A3, costum popular german, mancare traditionala germana, flanelografe, imagini, fotografii, acuarele,pensoane, lipici, aparat foto, jetoane( inimioare, floricele, stegulete),creioane colorate, carioci, steagurile Romaniei si Germaniei, CD-uri, calculator, combina muzicala.
Bibliografie:
1. BREBAN,S, GONGEA ,E, RUIU, G, FULGA,M "Metode interactive de grup",Ed. Areves,2002
2. COZMA, Teodor (Coord.), "O noua provocare pentru educatie: interculturalitatea", Ed. Polirom, Iasi, 2001.
3. JIGAU, M.,"Repere privind activitatea educativa. Ghid metodologic", MEC-CNC, Bucuresti, 2001.
4. NEACSU, I.," Metode si tehnici moderne de invatare eficienta", Ed. Militara, Bucuresti, 1990.
5. PANISOARA, O.,"Comunicarea eficienta. Metode de interactiune eficienta", Iasi, Ed. Polirom, 2003.
6. *** "Programa activitatilor instructiv educative in gradinita de copii", Bucuresti, 2000
Evenimentul didactic |
Continutul Stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare; instrumente -indicatori |
Captarea atentiei |
Asigurarea atmosferei emotionale si a starii afective necesare desfasurarii activitatii se va realiza prin introducerea in activitate a copiilor pe un fond muzical ( imnul UE). Voi cere copiilor sa identifice cantecul si apoi sa-l intoneze. |
exercitiul |
capacitatea de a identifica si a reda imnul |
Actualizarea cunostintelor |
Voi face o scurta recapitulare a cunostintelor legate de UE(simbolurile: drapelul, imnul, deviza, moneda unica euro si Ziua Europei, 9 mai). Pornind de la deviza UE,voi cauta sa arat ca in fiecare tara nu traiesc doar oamenii aceleasi tari, ci mai sunt si oameni din alte tari( ex. pe langa romani , la noi in tara mai sunt si alte nationalitati - aceste nationalitati se mai numesc si etnii, sunt intr-un numar mai mic decat romanii), dar toti traim in pace, prietenie, intelegere.La fel trebuie sa convietuim si noi cu copiii etniile din tara noastra, sa traim in pace, prietenie si respect. Voi cere copiilor sa-si aminteasca situatii in care ei au fost buni prieteni cu copii de alte nationalitati. |
convorbire explicatia conversatia |
capacitatea de a da raspunsuri corecte capacitatea de a identifica si alte situatii |
Perzentarea elementului stimul |
Sub forma de surpriza apare Franz impreuna cu sora lui. Fetita este imbracata in costum popular german. |
observarea |
observarea comportamentului |
Enuntarea obiectivelor |
Pe baza unei scurte conversatii legate de sosirea lui Franz voi anunta tema si obiectivele activitatii. |
conversatia |
raspunsurile copiilor |
Dirijarea invatarii |
Organizarea colectivului pe grupe dupa steguletul din piept(steguletul Romaniei, Germaniei, UE, Italiei, Ungariei). Voi comunica sarcinile, regulile si modul de lucru pentru fiecare grupa in parte. Copacul prieteniei se va realiza pe trei grupuri.Fiecare grup va primi o foaie A3, realizand un montaj de tip poster cu tema data:"Copacul prieteniei" Coroana copacului se va realiza in fiecare grup prin: Grupul I: aplicarea amprentei palmei fiecarui copil din grup (prin pictura). Grupul II: aplicarea palmei (decupate din hartie colorata) si realizarea expresivitatii fiecareia prin trasarea elementelor constitutive ale fetei; Grupul III: lipirea de inimioare si floricele (decupate din hartie colorata) si realizarea expresivitatii fiecareia prin trasarea elementelor constitutive ale fetei; Grupul IV: completarea cu diferite desene care sa sugereze prietenia dintre copii. |
explicatia |
- sa constituie prompt grupul de lucru conform cerintei capacitatea de a asculta. |
Dirijarea invatarii |
Grupul V: lipirea de stegulete din tarile membre ale UE; Fiecare grup isi va lipi fotografiile personale pe tulpina copacului si se va semna. Copii vor trece la lucru pe grupe; in timpul lucrului voi coordona activitatea acestora. |
exercitiul |
relationarea in cadrul grupului (prin actiune si comunicare |
Obtinerea performantei |
Dupa terminarea lucrarilor Ziua nationala: 3 octombrie. Germania este o tara central-vestic europeana , cu un relieful bogat, exista toate formele de relief: munti , podisuri ( Alpi, Harz, Sistos Renan, Jura Suaba, Padurea Bohemiei, Padurea Neagra) si campie ( Campia Germaniei de Nord, Platoul Bavariei, Valea Dunarii), are steagul din trei culori(negru, rosu, galben), mancarea traditionala sunt carnatii si covrigii, iar bautura este berea, etc. |
explicatia expunerea |
- interesul pentru continutul prezentarii |
Feed-back-ul |
Copiii vor raspunde printr-un cuvant la intrebarea:" Ce este un prieten?" Voi nota, pe un alt copac, toate ideile in ordinea prezentata, apoi voi face o sinteza partiala amanand aprecierea si evaluarea ideilor emise. |
brainstormingul |
comunicarea ideilor |
Evaluarea |
Copiii isi vor prezenta pe rand posterul explicand logica structurarii lucrarilor si motivand alegerea dupa care vor darui lucrarile lui Franz. Copiii vor fi invitati sa mearga in alta sala de grupa unde este pregatita o masa festiva in stil german cu mancaruri traditionale. Se va audia muzica germana si romaneasca. |
conversatia |
comunicarea ideilor - evaluare prin recompensa |
Retentia si transferul |
-Copiii vor canta "Sunt roman" si vor dansa hora prieteniei pe o melodie nemteasca. |
exercitiul |
observarea comportamentului |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate