Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA CU CLASELE I-IV POIANA
DATA:
INSTITUTOR
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare Matematica si stiinte ale naturii Limba si comunicare
DISCIPLINA Limba si literatura romana Matematica Limba si literatura romana
CLASA: a II-a a III-a a IV-a
TEMA: Furnica si porumbita, dupa Numere naturale scrise cu patru cifre Numeralul
Lev Nicolaevici Tolstoi
TIPUL LECTIEI sistematizare si consolidare sistematizare si consolidare predare -invatare
OBIECTIVE DE REFERINTA:
a II-a |
a III-a |
a IV-a |
1.1.sa desprinda informatii de detaliu dintr-un mesaj ascultat; 2.1. sa imbine enunturi intr-un mesaj propriu; 2.3. sa redea prin cuvinte proprii cu sprijin, un paragraf/fragment dintr-un text cunoscut, de mica intindere; 4.3. sa utilizeze sensul cuvintelor noi in enunturi proprii; |
sa scrie, sa citeasca, sa compare, sa ordoneze, sa faca estimari folosind numere naturale mai mici decat |
2.5. sa integreze adecvat, in exprimarea orala proprie, elemente de constructie a comunicarii studiate; 4.4.sa utilizeze corect in textele redactate, elemente de constructie a comunicarii, |
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a II-a |
a III-a |
a IV-a |
O1 sa alcatuiasca propozitii folosind cuvintele : furnica , porumbita, vanator; O2 sa citeasca corect, fluent si expresiv textul "Furnica si porumbita", dupa L.N.Tolstoi; O3 sa realizeze corespondenta intre fragmentul citit si imaginea corespunzatoare acestuia; O4 sa formuleze enunturi potrivit fiecarei imagini; O5 sa povesteasca cu ajutorul invatatorului textul "Furnica si porumbita", dupa L.N.Tolstoi; O6 sa redea invatatura desprinsa din text; O7 sa scrie corect si lizibil; O8 sa manifeste interes pentru lectie; |
O1 - sa reprezinte pe numaratoarea pozitionala numere formate din patru cifre; O2 - sa scrie cu cifre si cu litere numere formate din patru cifre; O3 - sa completeze numarul cu cifra corespunzatoare pentru a obtine numere pare sau impare; O4 - sa precizeze numarul si numele ordinului pentru numere scrise cu patru cifre; O5 - sa aleaga varianta corecta a exercitiului dintr-o serie data; O6 - sa identifice numere respectand cerinte date; O7 sa manifeste interes pentru lectie; |
O1-sa recunoasca numerale din fragmente date; O2-sa precizeze ce exprima fiecare numeral; O2-sa enunte definitia numeralului; O2 -sa identifice numerale dintr-un sir de cuvinte date; O3 -sa alcatuiasca enunturi cu numerale date; O5-sa formuleze enunturi in care cuvantul noua sa fie adjectiv, apoi numeral; |
METODE SI PROCEDEE: conversatia euristica, explicatia, exercitiul, problematizarea, metoda lecturii explicative,
jocul didactic"Culegem floricele", autoevaluarea.
MIJLOACE DIDACTICE: manual, fise de lucru, imagini, panouri cu scheme, flori.
BIBLIOGRAFIE: ● MEC - Programa scolara pentru clasele I-a, a II-a, a III-a si a IV-a, Bucuresti, 2004, 2005
● Carmen Iordachescu - Sa dezlegam tainele textelor literare, Editura Carminis, Pitesti, 2004
● Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu-Limba si literatura romana, manual cls. a II-a,
Editura Aramis, 2004
● Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu-Limba si literatura romana, manual cls. a IV-a,
Editura Aramis, 2004
● Stefan Pacearca, Mariana Mogos-Matematica, manual cls. a III-a, Editura Aramis, 2006
● Alexandru Blaga - Didactica matematicii, Arad, 2004
SCENARIUL ACTIVITATII
Etapele lectiei |
a II-a |
a III-a |
a IV-a |
1. Moment organizatoric 2. Reactualizarea cunostintelor si verificarea temei 3.Captarea atentiei 4. Anuntarea temei si a obiectivelor 5. Dirijarea invatarii-verificarii 6. Asigurarea feed-back-ului 7. Incheierea activitatii si anuntarea temei pentru acasa |
Se asigura ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a activitatii. A.d. ● Elevii vor alcatui oral cate o propozitie folosind cuvintele: furnica , porumbita si vanator. ● Li se spune elevilor ca in aceasta ora vor reciti textul "Furnica si porumbita", dupa L.N. Tolstoi, vor povesti textul, vor reda invatatura desprinsa din text. M.i. ● Se citeste textul pe fragmente, se realizeaza corespondenta intre fiecare fragment si imaginea corespunzatoare(manual, pag.71) si se formuleaza cate un enunt pentru fiecare imagine. Enunturile vor fi scrise la tabla si in caiete. M.i. ●Intrebari - problema: Ce a dovedit porumbita salvand-o pe furnica ? Cum si-a aratat furnica recunostinta fata de porumbita? Care este invatatura ce se desprinde din text ? A.d. ● Elevii vor povesti textul cu ajutorul invatatoarei. A.d. Se comunica tema pentru acasa. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii , cei mai activi elevi fiind evidentiati. |
Se asigura ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a activitatii. M.i. Se verifica tema prin confruntarea rezultatelor; M.i. Fiecare copil va avea de rezolvat cate o fisa. "-Veti scrie numerele date in ordine crescatoare ,apoi scrieti litera corespunzatoare fiecarui numar! -Veti obtine un cuvant surpriza! A.d. Cuvantul descoperit este "SUCCES"ceea ce va doresc si eu pe parcursul acestei lectii de fixare a cunostintelor despre "NUMERE NATURALE SCRISE CU PATRU CIFRE". Se precizeaza regulile jocului "Culegem floricele".Se gasesc floricelele in ordine crescatoare si se rezolva exercitiile. Exercitii : Reprezinta pe numaratoare numerele: 1 mie 3 sute 25; 7 mii 12; 5 mii 5 sute 1; .Cititi numerele formate la numaratoare : M.i. Scrieti cu cifre apoi cu litere numerele : 6 mii 2 sute 2 zeci si 5; 3 mii 300; 1 mie 11 ; Precizeaza numarul si numele ordinului pe care le reprezinta cifra 8 : Scrie cu cifre un numar de ordinul 4 care are :
. Completeaza cifrele corespunzatoare pentru a obtine : a) un numar par 4 75__ b) nu numar impar 1 48__ M.i. ● Ultima floricica are urmatorul exercitiu : Lucreaza individual si alege raspunsul corect :
a) 1 234 ; b) 1 000 ; c) 9 999 ; ● Cel mai mic numar natural de ordinul 4, avand cifra sutelor 9, este : a) 1990 ; b) 1 900 ; c) 1 999 ;
a) 8 010 ; b) 8 100 ; c) 9 000 ; A.d. Se comunica tema pentru acasa. Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii , cei mai activi elevi fiind evidentiati. |
Se asigura ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a activitatii. M.i. Se verifica tema prin schimbarea caietelor intre elevi. M.i. Elevii vor citi scurte fragmente si vor sublinia cuvintele care exprima numere si ordinea prin numarare. Se verifica munca independenta si se anunta tema lectiei: A.d. Astazi vom discuta despre partea de vorbire care exprima un numar sau ordinea obiectelor prin numarare."NUMERALUL" Se enunta definitia numeralului, se scrie la tabla si in caiete. M.i. Elevii vor rezolva urmatoarele exercitii: Recunoasteti numeralele din fragmentele urmatoare: "Intr-o zi am vazut un catel care statea atent la fereastra de la al doilea etaj". (Mihail Sadoveanu-Calman) "Am avut patru copii.Trei au pierit de varsat, iar al patrulea e un pierde vara. (Ioan Slavici-Baiat sarac si oropsit) Identificati numeralele din sirul de cuvinte: noapte, sapte, unsprezece, a patra, a cincizecea, a florilor, al cincilea, al baiatului, al patrulea. Alcatuiti enunturi cu numeralele: a noua, al doilea, saptesprezece, patruzeci si doi, cincizeci si noua, primul, prima. Formulati enunturi in care cuvantul noua sa fie adjectiv, apoi numeral. A.d. ● Se verifica munca independenta. A.d. ●Se fac aprecieri asupra modului de desfasurare a activitatii , cei mai activi elevi fiind evidentiati. |
EVALUAREA s-a realizat prin observare sistematica, probe orale, fise de lucru, autoevaluare.
FISA DE LUCRU
1. Scrieti numerele date in ordine crescatoare, apoi scrieti litera corespunzatoare fiecarui numar. Veti obtine un cuvant surpriza.
U S S C C E
Cuvantul este:
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate