Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Scoala: D.A. Sturdza Iasi
Data:
Clasa: a III-a
Aria curriculara: Limba si comunicare
Disciplina: Limba si literatura romana
Unitatea de invatare: Rolul cuvintelor in comunicare
Subiectul lectiei: Comunicarea fara cuvinte
Tipul lectiei: consolidare
Scopul lectiei: dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral prin sesizarea mijloacelor nonverbale (gesturi,
mimica) folosite in comunicare
Obiective operationale:
La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili:
O1: sa sesizeze mijloacele de comunicare nonverbala (gestica, mimica)
O2: sa realizeze corespondenta intre elementele nonverbale si cele verbale, orale si scrise
O3: sa simuleze o situatie de comunicare nonverbala
O4: sa recunoasca, intr-o situatie de comunicare nonverbala, colegul de clasa
O5: sa completeze corect fisa de lucru
O6: sa colaboreze cu perechea sau grupa din care face parte
Strategia didactica:
a. metode si procedee: conversatia, exercitiul, problematizarea, explicatia, demonstratia, munca
independenta, jocul didactic;
b. mijloace de invatamant: planse, fise, flanelograf, jetoane, diplome
c. forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, in perechi
d. resurse:
umane: 26 elevi
temporale: 45 minute
e. bibliografie:
Benedek, Emilia - Limba si literatura romana, clasa a III-a, Ed. Universitas, 2003
Gavril, Eugenia, Negru, Virginia - Ora de limba romana, clasa a III-a, Ed. Ana, 2002
Nr. crt. |
Etapele lectiei |
Ob. op. |
Continutul instructiv-educativ |
Strategia didactica |
Evaluare |
||
metode si procedee |
mijloace de invatamant |
forme de organizare |
|||||
Moment organizatoric |
Se asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei. Se pregatesc materialele si fisele de lucru. Se stabileste colaborarea cu colegul de banca (in pereche) si cea pe grupe: Putere, Norocosii, Invingatorii. | ||||||
Reactualizarea continuturilor dobandite anterior |
O1. |
Ce ati avut de scris pentru astazi ? Se verifica tema de acasa, evidentiind caietele cele mai ingrijite si discutand eventualele greseli. Se reactualizeaza cunostintele dobandite in lectia anterioara, Comunicarea fara cuvinte, prin intrebari adresate elevilor: Ce inseamna a comunica? Cu ajutorul cui pot comunica oamenii? Comunicati colegilor, prin mimica si gesturi situatia: un copil vesel care a primit o nota buna la scoala. |
conversatia |
frontal |
apreciez corectitudinea temei realizate apreciez capacitatea de exprimare corecta, originalitatea comunicarii nonverbale |
||
Captarea atentiei |
O1. O2. |
Se prezinta elevilor, pe flanelograf, planse ce reprezinta chipuri de copii care transmit diferite stari sufletesti: bucurie, tristete, curiozitate, visare, nedumerire etc. Elevii, in perechi vor trebui sa descopere aceste stari sufletesti si sa le scrie pe o fisa de lucru. Pentru raspunsurile corecte, fiecare pereche va primi ca recompensa un jeton cu o fata vesela. |
conversatia explicatia exercitiul |
planse flanelograf fise jetoane |
frontal in perechi |
evaluez capacitatea elevilor de a descoperi starile sufletesti transmise |
|
|
Anuntarea subiectului si a obiectivelor urmarite |
Astazi la ora de limba romana vom fixa cunostintele despre comunicarea fara cuvinte prin exercitii, jocuri didactice. Totul se va desfasura sub forma de concurs: fiecare echipa va trebui sa adune, pe tot parcursul orei, cat mai multe jetoane cu fete vesele. Echipa castigatoare va fi cea care va avea cele mai multe jetoane. Va urez succes! Elevii adreseaza intrebari in cazul in care au nelamuriri in legatura cu desfasurarea activitatii. |
conversatia |
frontal | |||
Consolidarea cunostintelor asimilate anterior |
O2. O3. O4. O6. |
Se realizeaza exercitii de sesizare a mijloacelor de comunicare nonverbala (gestica, mimica), prin demonstratia invatatorului, la inceput, apoi a elevilor: Zboara un fluturas. Trece trenul. Aterizeaza un avion. Dirijeaza orchestra. Esti in tramvai si oferi locul unei persoane in varsta. Etc. Pentru fiecare demonstratie reusita se acorda cate un jeton cu o fata vesela, iar pentru cea mai putin reusita, cate o fata trista. Joc didactic: Recunoaste-ti colegul! Fiecare grupa isi va desemna un reprezentant, care prin intermediul mimicii si a gesturilor va descrie un coleg din celelalte grupe. Ele vor trebui sa descopere colegul mimat. Pentru fiecare raspuns corect, grupa va fi recompensata. |
demonstratia exercitiul joc didactic problemati- zarea |
jetoane |
frontal individual pe grupe |
apreciez modul in care se demonstreaza fiecare comunicare anuntata aprecieri asupra capacitatii de exprimare prin mijloace nonverbale |
|
Realizarea feed-back-ului |
Are loc pe tot parcursul desfasurarii activitatii prin intrebarile si raspunsurile date de elevi, cat si prin participarea activa a lor la aceasta activitate. |
frontal |
aprecieri asupra participarii la activitate |
||||
Asigurarea retentiei si a transferului |
O1. O2. O5. |
Elevii vor primi o fisa de munca independenta. (Anexa) Tema pentru acasa: Realizati un desen prin care sa transmiteti starea sufleteasca pe care o aveti in momentul intalnirii voastre cu Mos Craciun. |
munca indepen -denta |
fise de lucru diplome |
individual frontal |
evaluarea fiselor de lucru aprecierea activitatii grupelor prin acordarea de diplome |
FISA DE LUCRU
Scrie un singur cuvant care sa reflecte mesajul transmis de imaginile date:
____________ ___________ ____________
2.Completeaza dupa cerinte:
a) SUNT ATUNCI CAND: __________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
b) SUNT ATUNCI CAND __________ ______ ____ _____ _______ ______ ____________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
__________ ______ ____ _____ _______ ______ ______________
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate