Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECTAREA DIDACTICA
Unitati de continut
Delimitari conceptuale. Specificul proiectarii didactice.
Locul si rolul proiectarii in ansamblul procesului de invatamant
Niveluri ale proiectarii activitatii instructiv-educative
Etapele proiectarii
Proiectarea lectiei: structura si continut
Argument
Aceasta tema va ilustra rolul si importanta organizarii componentelor procesului de invatamant intr-un program instructiv-educativ coerent, realizat printr-o actiune complexa de "design al instruirii" numita "proiectare".
Obiective
Dupa parcurgerea acestui capitol cursantii vor fi capabili:
sa argumenteze rolul si importanta proiectarii in procesul de invatamant;
sa analizeze nivelurile proiectarii in procesul de invatamant , realizand pentru fiecare nivel o schema grafica;
sa identifice algoritmul proiectarii didactice, analizand operatiile corespunzatoare fiecarei etape;
sa determine structura si continutul unui proiect de lectie, analizand diverse modele;
sa elaboreze proiecte de lectie, respectand algoritmul proiectarii;
sa manifeste activism, interes, spirit de echipa si de competitie printr-o cooperare interumana eficienta.
Concepte cheie
Proiectarea presupune un ansamblu de operatii de anticipare a activitatii instructiv-educative, ce-i confera acesteia un caracter rational, sistematic, constituind o premisa a eficientei.
A proiecta inseamna a planifica, a anticipa, a prevedea cat mai exact desfasurarea unei activitati educationale prin organizarea si combinarea optima a obiectivelor, resurselor, strategiilor de predare-invatare, a modalitatilor de evaluare si a relatiilor dintre acestea.
Aplicatii - scheme, grafice, teme
T0 - Analiza diagnostica a resurselor utilizate in procesul de invatamant
T1 - Proiectarea pedagogica elaborarea proiectelor activitatii instructiv educative
T2 - Realizarea activitatii proiectate
T3 - Evaluarea activitatii proiectate si realizate
Sarcina de lucru:
Interpretati schema prezentata, punand in evidenta locul si importanta proiectarii pedagogice in procesul de invatamant.
I.
Ce voi face?
I.
Inainte de a face orice altceva, precizati in mod clar obiectivele educationale ale activitatii didactice pe care intentionati s-o realizati!
II.
Cu ce voi face?
II.
Analizati atent resursele educationale de care dispuneti pentru a realiza activitatea!
III.
Cum voi face?
III.
Elaborati strategii educationale potrivite pentru a realiza obiectivele.
IV.
Cum voi sti daca s-a
realizat ceea ce trebuia?
IV.
Stabiliti un sistem de evaluare (control) a eficientei activitatii pe care o veti realiza!
Sarcini de lucru:
I. Analizati operatiile si conditiile corespunzatoare uneia dintre etapele proiectarii conform urmatoarelor fise "expert" de lucru in grup (activitate organizata pe patru grupe):
GRUPA nr.1 - ETAPA I: "PRECIZAREA OBIECTIVELOR"
Operatiile utilizate
Tipul obiectivelor precizate
Criterii de raportare in stabilirea obiectivelor
Necesitatea acestei etape in proiectarea didactica
GRUPA nr.2 - ETAPA II: "DETERMINAREA CONTINUTURILOR SI A RESURSELOR"
Operatiile utilizate
Tipuri de resurse
Criterii de raportare in stabilirea continuturilor si a altor resurse
Necesitatea acestei etape in proiectarea didactica
GRUPA nr. 3 - ETAPA III: "ELABORAREA STRATEGIILOR DE PREDARE-INVATARE"
Operatiile utilizate
Componentele strategiei didactice
Criterii de raportare in elaborarea strategiei didactice
Necesitatea acestei etape in proiectarea didactica
GRUPA nr. 4 - ETAPA IV: "STABILIREA MODALITATILOR DE EVALUARE"
Operatiile utilizate
Criterii de raportare in stabilirea modalitatilor de evaluare
Necesitatea acestei etape in proiectarea didactica
II. Reorganizati grupul de studenti realizand un "mozaic" astfel incat fiecare noua grupa va avea "experti" in toate cele patru etape ale proiectarii.
III. Fiecare student va prezenta grupului, timp de cateva minute, in sinteza, specificul etapei analizata anterior.
Sarcina de lucru:
Analizand schema prezentata mai jos, argumentati urmatoarea afirmatie:
"Lectia reprezinta un microsistem pedagogic".(4)
Nivelurile proiectarii pedagogice
I. "Macroproiectare" sau "Proiectare globala" realizata de organismele oficiale specializate, la nivelul sistemului de invatamant.
II. "Microproiectare" sau "Proiectare esalonata" realizata de fiecare cadru didactic.
La acest nivel se diferentiaza doua perspective corespunzatoare didacticii clasice si didacticii moderne .
A. Didactica clasica prevedea o proiectare realizata de cadrul didactic la alte patru nivele :
Proiectarea anuala concretizata in realizare unui proiect cu urmatoarea structura:
Semestrul |
Obiective cadru |
Obiective referinta |
Succesiunea capitolelor |
Nr. total ore/ capitol |
Distributia orelor alocate pe tipuri de activitate (predare-invatare-evaluare) |
Proiectarea semestriala
Proiectarea sistemului de lectii
Proiectul de lectie
B. Didactica moderna restructureaza proiectarea realizata de cadrele didactice pe trei nivele fundamentale corespunzatoare noilor principii instructiv - educative :
Proiectarea anuala presupune o planificare calendaristica a resurselor educationale (obiective, continuturi, timp scolar) si poate avea urmatoarea rubricatie:
Scoala . . . . . . . . . Invatator/Profesor . . . . . . . . . .
Disciplina . . . . . . . Clasa/Nr. ore pe sapt /Tip de curriculum/Anul . . . .
Planificare calendaristica
Unitatea de invatare |
Obiective de referinta |
Continuturi |
Numar ore alocate |
Saptamana |
Observatii |
unitatile de invatare se indica prin titluri (teme)stabilite de catre profesor
obiectivele de referinta se trec cu numerele lor din programa scolara
continuturile sunt cele extrase din lista de continuturi a programei scolare
numarul de ore alocate se stabileste de fiecare cadru didactic
Proiectarea pe unitati de invatare poate fi realizata pornind de la urmatoarea rubricatie :
Scoala . . . . . . .. Invatator/Profesor . . . . . . . .
Disciplina . . . . . Saptamana/Anul . . . . . . . . .
Clasa . . . . . .
Proiectul unitatii de invatare
Unitatea de invatare . . . . . . . .
Nr. de ore alocate . . . . . . . . .
Continuturi (detalieri) |
Obiective de referinta |
Activitati de invatare |
Resurse |
Evaluare |
Proiectul de lectie presupune o anticipare detaliata a demersului didactic pentru un timp scolar delimitat (50 minute).
Proiectul de lectie - structura, continut, operatii
Proiectul de lectie cuprinde in general doua segmente:
A. Date introductive numite si date de identitate si intentie ale lectiei
B. Prezentarea scenariului didactic pentru fiecare moment al activitatii instructiv-educative.
A. Data:
Clasa:
Disciplina:
Tema:
Durata:
Tipul lectiei:
Obiective de referinta:
Obiective operationale:
* cognitive:
* afective
* psiho - motrice (numai daca domeniul prevede si astfel de finalitati )
Resurse
a. procedurale metode si procedee
‑ forme de organizare
b. materiale
Bibliografie si anexe
B.Scenariul didactic poate fi elaborat dupa urmatoarea structura:
Evenimentele instruirii/Dozare |
Obiective operationale |
Continuturile activitatii instructiv- educative |
Resurse procedurale si materiale |
|
Activitatea cadrului didactic |
Activitatea elevilor |
|||
Sarcini de lucru:
Evidentiati corelatiile dintre diferitele niveluri ale proiectarii si rolul cadrului didactic in acest demers pedagogic.
Realizati o corespondenta intre etapele proiectarii pedagogice si suita de operatii, identificate de pedagogul C. Cucos (8), utilizate in proiectarea lectiei:
a. analiza generala a lectiei, prin consultarea programei, manualului sau a altor materiale bibliografice;
b. determinarea obiectivului general si a obiectivelor operationale, prin decelarea capacitatilor umane ce pot fi identificate, masurate, exprimate;
c. selectarea si organizarea continutului invatarii in unitati si teme principale, care sa fie convergente si sa slujeasca obiectivele fixate;
d. alegerea si combinarea metodelor si procedeelor didactice pentru situatiile concrete, in acord cu secventele de continut, particularitatile elevilor, obiectivele lectiei;
e. selectarea unor mijloace de invatamant sau proiectarea unor materiale cerute de fiecare eveniment al instruirii;
f. stabilirea modalitatilor de activitate cu elevii (activitate frontala, abordare individualizata, lucrul in grupuri sau pe grupe de nivel, activitate combinata);
g. alegerea metodelor si instrumentelor de evaluare corespunzatoare pentru a constata nivelul realizarii obiectivelor propuse.
Proiect model pentru ora de dirigentie
PROIECT DIDACTIC
CLASA: a VIII-a
DISCIPLINA: Dirigentie
TEMA: 'Legea - temeiul democratiei"
DURATA LECTIEI: 50 minute
TIPUL LECTIEI: mixt
OBIECTIVE DE REFERINTA
1. sa respecte legile si institutiile societatii si ale statului democratic
2. sa identifice si sa se implice in rezolvarea problemelor vietii comunitare
3. sa actioneze pentru eliminarea discriminarii politice, rasiale, sociale, religioase, economice, etc.
4. sa-si asume roluri si responsabilitati in viata comunitatii
OBIECTIVE OPERATIONALE
Obiective operationale cognitive:
Pe parcursul lectiei elevii vor fi capabili:
I. sa defineasca conceptele de lege si democratie, identificand aspectele esentiale;
II. sa analizeze succint corelatia lege - democratie, subliniind interdependenta acestor doua realitati sociale;
III. sa compare sistemul democratic romanesc cu cel de tip occidental, identificand asemanari si deosebiri, conform informatiilor detinute;
IV. sa ilustreze esenta temei "Legea - temeiul democratiei" prin comentarea unui studiu de caz provenit din experienta personala sau din alte surse: mass-media, prieteni etc.
Obiective operationale socio-afective :
V. sa compare propriul sistem de valori cu cel promovat de societate, oferind opinia personala argumentata.
VI. sa manifeste spirit civic si o atitudine interesata, cooperanta, constructiva si toleranta in dezbaterea temei "Legea - temeiul democratiei"
RESURSE EDUCATIONALE
a) Procedurale
metode si procedee: conversatie euristica, expunere, studiu de caz, demonstratie, problematizare, "Mozaic", turul galeriei, dezbatere, eseul liber.
forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, mixt
b) Materiale extrase din Constitutia Romaniei, dictionare, documentar pe caseta video, coli albe, flip-chart, markere.
BIBLIOGRAFIE:
"Curs de pedagogie" - A. Bama & G. Antohe, Ed. Logos, Galati, 2003
"Noi repere privind activitatea educativa" - din Curriculum National' - M.E.C.,2002
"ABC-ul drepturilor omului", LADO, 1995
"Dictionarul drepturilor omului", SIRDO, 1997
"Educatia pentru drepturile omului, o provocare", coord. Hugh Starkey, SIRDO,1997
Evenimentele instruirii/ dozare |
OB. Oper. |
Continuturile activitatii instructiv-educative |
Resurse procedurale si materiale |
|
Activitatea cadrului didactic |
Activitatea elevilor |
|||
Moment organizatoric 2min. |
Saluta elevii, solicita numele elevilor absenti, asigura ordinea , linistea, si un climat favorabil in clasa. |
Raspund la salutul profesorului, nominalizeaza absentii si pregatesc materialele necesare pentru desfasurarea lectiei |
conversatia frontal |
|
Captarea si orientarea atentiei 5 min. |
O6 |
Propune elevilor o competitie : timp de 3 min. sa lucreze individual fisa de lucru primita completand rebusul din ea.( vezi anexa 1) Solicita elevilor sa comenteze legatura dintre cuvintele descoperite; modereaza discutia. |
Completeaza rebusul conform indicatiilor din fisa si descopera cuvantul cheie LEGE prin intermediul cuvintelor : libertate, republica, reguli si drepturi. Realizeaza corelatia dintre cele cinci cuvinte subliniind semnificatia si importanta lor in domeniul civic al unei societati |
problematizarea individual fisa de lucru conversatia frontal |
Anuntarea subiectului si a obiectivelor operationale 3 min. |
Enunta tema " Legea - temeiul democratiei" si performantele la care vor ajunge elevii in urma participarii active la lectie ( vezi obiectivele operationale ) |
Retin tema noii lectii si constientizeaza performantele la care vor ajunge daca vor avea o prestatie buna |
expunerea frontal |
|
Dirijarea invatarii 30 min |
O1 O2 O5 O6 O1 O2 O2 O3 O6 O4 O4 O5 |
Imparte clasa de elevi in 4 grupe omogene de lucru, numite" Expert" Solicita grupelor 1 si 3 studierea conceptului de lege iar grupelor 2 si 4 studierea conceptului democratie pe baza textului indicat. Solicita fiecarei grupe sa realizeze un poster cu cele mai importante elemente care ar trebui retinute din materialul studiat si apoi sa realizeze o prezentare frontala in echipa. Precizez ca dupa fiecare prezentare asteptam interventiile , comentariile si evaluarea din partea celorlalte trei grupe Conduce dezbaterea spre sinteza urmarind evidentierea clara a relatiei dintre lege si democratie : respectarea legii asigura statutul de democratie Propune elevilor urmarirea unui scurt documentar realizat de specialisti pe tema democratiilor in lume , precizand ca vor trebui sa identifice asemanarile si deosebirile dintre democratia romaneasca si cele occidentale Solicita elevilor sa noteze individual pe caiete cateva deosebiri si asemanari identificate, valorificand informatiile primite. Listeaza cateva raspunsuri pe tabla si calculeaza frecventa lor la nivelul clasei; apreciaza verbal nivelul de indeplinire a sarcinii de catre elevi. Mentioneaza ca in orice societate se intampla ca legile , normele drepturile oamenilor sa fie incalcate Propune spre analiza un caz mediatizat in tara noastra :" La o inspectie inopinanta a Comisiei pentru Protectia Minorilor la o casa de copii din Bacau , s-a constatat ca majoritatea copiilor institutionalizati de peste 7 ani erau trimisi la cersit de catre personalul centrului pentru a-si asigura hrana zilnica. Fondurile alocate erau astfel insusite in mod ilegal de supraveghetori" Solicita elevilor sa relateze si alte cazuri cunoscute de ei ilustrand respectarea sau nerespectarea legilor si a drepturilor oamenilor |
Alcatuiesc grupele solicitate si studiaza in grup textul oferit surprinzand esenta a ceea ce inseamna lege si democratie. Fiecare elev isi face insemnarile de rigoare stabilite la nivelul grupului " expert". Fiecare grupa isi concepe in scris propriul material Fiecare grupa prezinta in echipa, frontal, ceea ce-au lucrat. Intervin cu intrebari , comentarii, aprecieri dupa fiecare prezentare Formuleaza urmatoarele concluzii Legea = act juridic normativ elaborat de puterea legislativa ,care reglementeaza cele mai importante relatii sociale Democratia = forma de organizare politica a societatii in care puterea este exercitata de masele largi ale poporului. Vizioneaza timp de 5 minute documentarul prezentat si compara diferite democratii existente in lume Lucreaza individual identificand cateva asemanari- egalitatea in drepturi, forta coercitiva a legii, libertate de exprimare, dreptul la justitie, separatia puterilor in stat, s.a. - si cateva deosebiri - birocratie excesiva, economie monopolista, nivel de trai scazut, nepromovarea competentei , incalcarea normelor si a drepturilor, s.a. Asculta cazul prezentat si dezbat implicatiile sale asupra vietii sociale din perspectiva aspectelor studiate legate de lege si democratie Enunta cateva cauze si solutii pentru un asemenea caz Dau exemple si de alte cazuri cunoscute de ei de incalcare dar si de respectare a legii si valorilor democratiei |
lucru pe grupe metoda "Mozaic" suport de curs si extrase din Constitutia Romaniei lucru in grup foi, markere turul galeriei frontal dezbatere flip-chart, postere dezbaterea frontal demonstratia frontal caseta video problematizarea individual conversatie frontal expunerea frontal studiul de caz frontal conversatia frontal |
Concluzii, aprecieri, recomandari pentru studiul individual 10 min. |
O2 O3 O5 O6 |
Solicita elevilor sa redacteze un "eseu de 5 minute" prin care sa ilustreze importanta legii si a democratiei pentru societate in general si pentru sine in particular Se citesc cateva eseuri si se fac aprecieri evaluative pornind de la urmatoarele criterii: respectarea temei eseului surprinderea aspectelor relevante pentru tema discutata corelarea planului social cu cel personal originalitate in exprimare incadrarea in timp Se fac recomandari pentru continuarea studiului individual |
Realizeaza sarcina de lucru valorificand continuturile dobandite pe parcursul derularii lectiei Prezentare individuala si evaluare reciproca in baza criteriilor enuntate si afisate pe flip-chart Noteaza recomandarile facute de profesor |
eseul liber individual expunere conversatie frontal flip-chart conversatie frontal |
Anexa 1
|
Valoarea cea mai de pret pentru care lupta orice individ sau popor este . . . . . . .. .
Sarcini de lucru:
Analizati proiectul model prezentat si identificati elementele de structura si continut dezirabile ale unui proiect de lectie;
Studiati si alte proiecte de lectii evidentiind punctele tari si punctele slabe; optimizati proiectele analizate aplicand cunostintele dobandite in acest capitol;
Elaborati un proiect de lectie la dirigentie pe o tema / clasa la alegere.
4. Sinteza
Complexitatea, multitudinea si varietatea componentelor pe care le implica activitatea instructiv-educativa presupune o temeinica organizare a acesteia printr-o actiune de proiectare.
Nivelurile proiectarii pedagogice: macroproiectare - realizata pentru un intreg sistem de invatamant - si microproiectare - realizata de cadrul didactic, pun in evidenta tipurile de proiectare vehiculate la nivelul concret al clasei de elevi:
proiectarea anuala;
proiectarea unitatii de invatare;
proiectarea lectiei.
Toate aceste proiecte pedagogice trebuie sa organizeze, sa adapteze, sa combine optim obiectivele, continuturile, strategiile de predare invatare si modalitatile de evaluare, astfel incat sa se asigure activitatii didactice un caracter coerent, sistematic, rational si eficient.
Teme de reflectie
Care este rolul si ponderea proiectarii pedagogice in ansamblul activitatii unui cadru didactic?
Realizati un exercitiu de autoevaluare din problematica proiectarii didactice prin comentarea urmatoarei afirmatii: "Proiectarea lectiei este un act de creatie si nu un sir se operatii sablon".
Bibliografie
Ausubel, D., |
Invatarea in scoala, E.D.P., 1981 |
Barna, A., Antohe, G. |
Curs de pedagogie, Vol. I-II, Ed. Logos, Galati, 2002 |
Cerghit, I. s.a., |
Didactica, Manual pentru clasa a X-a ,Scoli normale, E.D.P., 1999 |
Cerghit, I. s.a., |
Prelegeri pedagogice, Ed. Polirom, Iasi, 2001 |
Cretu, C., |
Psihopedagogia succesului, Ed. Polirom, Iasi, 1997. |
Cretu, D., |
Psihopedagogie, Ed. Imago, Sibiu 1999 |
Cristea, S., |
Dictionar de pedagogie, Ed. Litera-International, 2000 |
Cucos, C., |
Pedagogie, Ed. Polirom, 1996 |
Ionescu, M., Radu, I., |
Didactica moderna, Ed. Dacia, 2001 |
Potolea, D., |
Scopuri si obiective ale procesului didactic in "Sinteze pe teme de didactica moderna" supliment la "Tribuna scolii" 1986 |
Curriculum National- cadru de referinta, M.E.C., 2000 |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate