Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Plan de lectie - Parlamentul
Locul de desfasurare Sala de clasa
Obiectivul: Cultura civica
Tema: Parlamentul
Obiective:
- Elevul la sfarsitul orei va fi capabil :
1. Sa numeasca functiile Parlamentului;
2.Sa aprecieze valoarea puterii legislative a Parlamentului;
3. Sa separe conceptele legate de institutii politice de cele legate de institutii sociale: institutii care fac legi de cele care servesc individul - scoli, spitale;
4.Sa aprecieze elaborarea si aplicarea legilor in Romania.
Metode si procedee: explicatia, conversatia, expunerea, descrierea.
Material didactic: schema lectiei, tabla, creta.
Bibliografie Manualul de Cultura civica, Internet
Forme de lucru: Individual ,frontal.
Durata: 50 de minute
Eveniment instructional |
Continut esential |
Activitatea elevilor |
Timp alocat |
Modalitati de evaluare |
1.Captarea atentiei |
- Se asigura climatul necesar desfasurarii in conditii optime a lectiei de cultura civica. - Efectuarea prezentei elevilor. |
Elevii vor alege interesele comune. |
2 min | |
2.Recapitularea lectiei anterioare si apelarea la bagajul de cunostinte; Verificarea temei |
Se aplica un chestionar oral ce consta in
intrebari din lectia anterioara,precum: - Care sunt
conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un candidat pentru a
fi ales presedinte? - Functiile Presedintelui. |
Elevii vor raspunde in functie si conform cu cerintele formulate de profesor |
8 min |
Oral |
3. Anuntarea temei noi |
-anuntarea titlul lectiei noi : Parlamentul scrierea titlului pe tabla -Evidentierea importantei temei pe care o vom studia; Elevii vor fi intrebati despre Parlament, ce stiu despre Parlament. |
-Elevii asculta si scriu pe caiete titlul lectiei noi. elevii isi spun opiniile |
10 min |
Oral |
4.Transmiterea noului continut |
-Se ajunge la conceptul central si se da definitia : Parlamentul este o institutie politica ce are rolul de a elabora legile unui stat. Se vorbeste despre constituirea parlamentului :numirea partiala sau totala a membrilor ;constituirea sa pe calea electorilor ;votul universal ; -Se prezinta structura constitutiva a parlamentului : parlament unicameral,parlament bicameral ; Se vorbeste despre mecanismul de functionare a parlamentului :sesiuni-sesiunea ordinara si sesiunea extraordinara. Sesiunea ordinara este perioada obligatorie de activitate a parlamentului ; Sesiunea extraordinara -situatii deosebite. -Functiile Parlamentului : 1.Functia legislativa 2.Alegerea unor autoritati statale. 3.Functia de control. 4.Stabilirea directiilor principale ale activitatii sociale,economice,culturale,politice. -Parlamentul Romaniei are o structura bicamerala si este format din Camera Deputatilor si Senat. -Camera Deputatilor este formata din 332 deputati si Senatul din 137 de senatori. |
-elevii asculta cu atentie ideile principale si obiectivele lectiei. -elevii scriu definitia. -Elevii isi spun parerea. -elevii scriu ideile pe caiet. |
20 min |
Observatie sistematica Expunerea Conversatia |
5.Asigurarea retentiei si a transferului |
-Se fac exercitii: 1.cum se aleg senatorii si deputatii? |
Elevii raspund la intrebari |
8min |
Conversatie |
6.Tema |
Comentati urmatoarele afirmatii. Prin ce se diferentiaza ele? 1.Parlamentul are puterea de a adopta legi. 2.Parlamentul are autoritatea de a adopta legi. |
Elevii isi vor nota tema. |
2min |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate