Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
DATA:
CLASA: a IV a D
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL: Vrajitorul din Oz de Frank Baum ( fragment)- Leul cel las
TIPUL LECTIEI: lectie de insusire de noi cunostinte
SCOPUL: - exersarea si perfectarea actului citirii; activizarea si imbogatirea vocabularului ; exersarea capacitatilor de a se orienta in textul dat prin utilizarea sa ca instrument al lectutii explicative.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
OR1 - sa citeasca corect, fluent, constient si expresiv textul, tinand cont de semnele de punctuatie si de continutul acestuia;
OR 2 :sa manifeste curiozitate si interes fata de activitatea de lectura ;
OR 3 :sa recunoasca modurile de expunere utilizate intr-un text epic ;
OR 4 :sa sesizeze semnificatia cuvintelor in functie de context ;
OR 5 :sa citeasca corect un text literar necunoscut ;
OR 6 :sa manifeste interes pentru participarea la un act de comunicare ;
OR 7 :sa manifeste interes pentru redactarea unui text .
Metode si procedee : jocul didactic , exercitiul , problematizarea , invatarea prin cooperare , invatarea prin descoperire
conversatia euristica , conversatia de verificare , povestirea , redactarea de text , lectura selectiva , lectura model , brainstormingul , ciorchinele, jurnalul cu dubla intrare , discutia colectiva;
FORMA DE ORGANIZARE : frontal, in grup de cate 4, individual.
"Curriculum National -Programe scolare pentru invatamantul
ÎNVATATOR: Perju Ncoleta Gina, Grup Scolar ,Gheorghe Asachi' Galati.
Secventele lectiei |
Continutul instructiv-educativ al lectiei |
Metode si procedee |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
||
Conversatia |
|||
-Stabilesc ordinea si linistea in sala de clasa. -Activitate premergatoare, cu rol de pregatire afectiv-intelectiva pentru receptarea textului. Se dau expresiile, (cate un grup de expresii pt fiecare echipa): 1.Tinut neprietenos, fiare salbatice, raget puternic. 2.Regiune salbatica, rege al animalelor, vrajmas fioros. 3. Iarba multa si inalta, drum lung si obositor prin maracinisuri, padure fermecatoare. 4.Marele paianjen, copaci inalti si batrani,raget puternic. Fiecare grupa trebuie sa redacteze un scurt text cu cuvintele scrise pe tabla , stabilind astfel legaturi posibile intre acestea . Se citesc textele, se comenteaza. Se selecteaza textele cele mai reusite. |
Elevii primesc materialul didactic pentru ora de limba si literatura romana. Îsi pregatesc cele necesare pentru lectie. Copiii alcatuiesc un scurt text folosind aceste enunturi, in ordinea aleasa de ei. O. 1 Isi argumenteaza alegerea facuta. |
Secventele lectiei |
Continutul instructiv-educativ al lectiei |
Metode si procedee |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
||
4. Anuntarea subiectului lectiei noi si a obiectivelor urmarite. |
Dupa ce se citesc textele redactate de grupele de elevi , li se propune un exercitiu de lectura pentru a descoperi ce relatii a stabilit intre cuvintele indicate F. Baum in lectura Vrajitorul din Oz (fragment) Se prezinta titlul lectiei noi, Vrajitorul din Oz, de F. Baum (fragment). Se scrie pe tabla si in caiete titlul lectiei noi. Se prezinta informatii despre autorul cartii, eventual completand cu cele gasite de elevi. (Vezi anexa 2) |
Elevii citesc, pe rand, textul din manual. O. 2 Lectura model, efectuata de elevi. O. 3 Prelegerea Completeaza in portofolii. |
Explicatia Lectura activa frontal |
5.Dirijarea invatarii |
a) Mai intai se stabileste locul acestui capitol in structura cartii, elevii trebuind sa reconstituie drumul parcurs de Dorothea si prietenii ei: Sperie -Ciori, Leul, Taietorul de lemne, pana in momentul relalat in text.( Vezi anexa 3) b) Pentru explicarea cuvintelor necunoscute se lucreaza in echipa . Fiecare grupa primeste un termen necunoscut: anevoios,maracinisuri, vegheau, lighioane rapun, fiare, zacea În fiecare grupa se desemneaza un elev care sa lucreze cu dictionarul , in timp ce ceilalti incearca sa desprinda din context intelesul cuvantului. c)Lectura activa: Se cere copiilor sa caute in text ceea ce i-a surpins, placut sau le-a atras atentia in mod special.( enunt, expresie, paragraf, unul sau mai multe) Se cere motivarea alegerii facute: Explica, de ce? ArgumenteazaComenteaza Exemplifica Se asculta si se discuta pe marginea diverselor paragrafe din text selectate de copiii. Se prezinta fisele, se discuta corectitudinea fiecareia si se afiseaza. |
Povestea audio, min 9' - 6'. (fragment) O. 3 Se lucreaza cu dictionarul , se completeaza listele cu termeni necunoscuti O. 4 Citesc textul individual si selecteaza fragmentul cerut pe care il transcriu pe caiete. O. 1; O. 6 Completeaza tabelul lecturii active, cu argumente. Completeaza medalionul, in grup. Corecteaza si comenteaza. |
conversatia de verificare frontal munca in echipa de cate 4 ex. de selectare a vocabularului invatarea prin descoperire individual jurnalul cu dubla intrare tema de lucru in clasa conversatia euristica Individual Frontal |
Secventele lectiei |
Continutul instructiv-educativ al lectiei |
Metode si procedee |
|
Activitatea invatatorului |
Activitatea elevilor |
||
6.Optimizarea performantei
7. Feed-back-ul / evaluare |
-Se cere completarea medalionului din anexa 1. - Se alcatuieste" ciorchinele" Leul; se scrie pe tabla. (ciorchinele va cuprinde insusiri fizice si sufletesti ale personajului ) Se prezinta fiecare afis in parte. |
Completeaza in grup fisele din anexa. O. 6 Isi aleg un reprezentant din fiecare grupa care va da glas parerilor colegilor din grupa sa. O. 5 |
Evaluare prin tema de lucru in clasa ciorchinele evaluare orala |
O. 6 | |||
8. Tema pentru acasa si aprecieri finale. |
Se fac aprecieri generale asupra desfasurarii activitatii . -Se dau cateva indicatii privitoare la rezolvarea temei de casa (selectarea unor propozitii interogative , enuntiative , simple , dezvoltate si valorificarea lor intr-un text propriu ) . |
Asculta aprecierile si isi noteaza tema pentru acasa. |
Explicatia frontal |
Anexa 2
BAUM ,FRANK LYMAN L. FRANK BAUM (1856 - 1919) s-a nascut la Chittenango, in statul New Yok, SUA si a fost un spirit intreprinzator care a practicat si alte meserii inainte de a-si descoperi adevarata vocatie - literatura pentru copii.
A mai scris: Talharii din cufar
Cainele de sticla
Mos Craciun a fost rapit
Viata si aventurile lui Mos Craciun
Data nasterii : 15 Mai 1856, Chittenango, New
York , U. S.A .
Data mortii : 5 Mai 1919, Hollywood, California
Vrajitorul din Oz
..este povestea micii orfane Dorothy Gale, o fetita care locuia in Kansas, la ferma matusii Em si a unchiului Henry. Starnita din senin intr-o buna zi, o tornada ii ia pe sus pe Dorothy si pe cel mai bun prieten al ei, catelul Toto, purtandu-i peste mari si tari in taramul de basm numit Oz. Ajunsa acolo, fetita face cunostinta cu mai multi locuitori, cel putini ciudati: Sperie-Ciori, cel care-si doreste putin creier in capatana-i de paie, Omul de Tinichea, cel care tanjeste dupa o inima care sa-i bata in piept, si Leul cel Las, care, desi rege al animalelor, e un fricos si jumatate si ar vrea o leaca de curaj. Afland de Marele Oz, atotputernicul vrajitor din Orasul Smaragdelor, Dorothy este hotarata sa ajunga la el si sa-l roage s-o trimita inapoi in Kansas. Ei i se alatura, de cum aud de puterile lui Oz, cei trei noi prieteni, in speranta ca vrajitorul le va putea implini si lor dorintele. Drumul se dovedeste lung si nu fara pericole, insa cei patru, atat de diferiti intre ei, dar, luati la un loc, pregatiti, fie si numai prin calitatile unuia singur, reusesc sa izbandeasca de fiecare data. Ajunsa in fata Marelui si Cumplitului Oz, Dorothy afla ca pentru orice primesti exista si o plata, iar pentru a le indeplini dorintele Maritul Oz le cere celor patru sa treaca prin mai multe incercari. Asa ajung s-o omoare pe Vrajitoarea cea Rea de la Apus, afla adevarata poveste a Maimutelor Inaripate, dar, odata intorsi in Orasul Smaragdelor, afla cu disperare ca cel in care isi pusesera atatea sperante, Marele Oz, nu-i decat un prapadit de sarlatan, un circar din Omaha. Cu mestesugurile sale, Oz reuseste sa-i fericeasca pe prietenii lui Dorothy, plecand cu un balon inainte de-a apuca s-o ajute si pe Dorothy. Dupa alte cateva peripetii (infrunta Copacii luptatori, trec prin Tara de portelan, scapa de atacul Capetelor-ciocan, ajung, cu ajutorul Maimutelor zburatoare, in Tara quadlingilor), Dorothy si Toto reusesc sa ajunga acasa cu ajutorul Glindei, Vrajitoarea cea Buna de la Miazazi. Cartea cea mai indragita dintre productiile semnate de Baum sau publicate de el sub pseudonim, cu personajele ei nastrusnice si doza ei coplesitoare de idealism (rezultat al experientei de viata a omului Baum si al nazuintei sale de mai bine) a constituit cea mai viguroasa tentativa de americanizare a basmului european (asa cum o marturiseste Baum insusi in prefata alcatuita de el in aprilie 1900 pentru prima editie a cartii), de constructie a unei lumi de basm din materiale americane (personajul principal, Dorothy, este o fetita tipic americana, asa cum, din vorbe si purtari, sunt si Sperie-Ciori, Omul de Tinichea si Leul cel Las), repurtand insa si un imens un succes international. Si chiar daca a incercat sa-si trezeasca mai tinerii cititori la realitatea americana, eliberandu-i de falsa iluzie a tarii tuturor posibilitatilor, Frank Baum a continuat sa fie increzator in reusita individuala, recomandandu-le insa reteta bunatatii, a bunavointei si a intrajutorarii. Mesajul scriitorului este astfel acela ca fiecare dintre noi este capabil sa iubeasca, sa infrunte curajos piedicile vietii si sa se arate intelept. Pasind pe cararea de caramizi galbene a vietii, tot ceea ce ne ramane de facut pentru a face asemenea dovezi este sa descoperim si sa punem la incercare bunatatea si marinimia care zace ascunsa in fiecare dintre noi si in fiecare semen al nostru. Iar acesta este chiar mesajul secret al cartii lui Baum, cu siguranta chiar motivul atractiei exercitate de ea in randurile tinerelor generatii ale secolului XX.
Anexa 1
MEDALIONUL
TITLU |
TIMPUL PERSONAJE
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate