Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
DATA 31.03.
UNITATEA: Scoala cu clasele I-VIII nr.2 Cochirleanca
INSTITUTOR:
CLASA: a IV-a A
ARIA CURRICULARA: Consiliere si orientare
DISCIPLINA: S.O.S. Terra
UNITATEA DE INVATARE: Primele forme de viata pe Pamant
TEMA: Animale preistorice. Dinozaurii
TIPUL LECTIEI: comunicare/ insusire de noi cunostinte
SCOPUL:
OBIECTIVE OPERATIONALE
La sfarsitul orei elevii vor sti:
O1. sa precizeze perioada de timp in care au aparut si au disparut dinozaurii;
O2. sa observe si sa denumeasca corect diferite specii de dinozauri in imaginile prezentate;
O3. sa enumere corect caracteristicile dinozaurilor, modul de viata, tipul de hrana, modul de inmultire;
O4. sa clasifice dinozaurii in functie de mediul de viata, tipul de hrana;
O5. sa stabileasca asemanari si deosebiri intre dinozauri si reptile;
O6. sa colaboreze cu colegii de grup pentru rezolvarea sarcinilor propuse;
O7. sa confectioneze diverse jucarii, respectand tema propusa;
RESURSE SI MANAGEMENTUL TIMPULUI:
RESURSE PROCEDURALE: conversatia, explicatia, exercitiul, dezbaterea, observatia, jocul didactic, munca independenta.
RESURSE MATERIALE: laptop, videoproiector, soft educational, fise de lucru, role de hartie igienica, hartie colorata, foarfece, lipici
RESURSE UMANE: clasa cu cei 15 elevi, asezati in perechi sau in grupuri
FORME DE ACTIVITATE CU ELEVII: frontala, individuala
NR. CRT. |
MOMENTELE LECTIEI |
OB. OPER. |
MODUL DE ABORDARE A LECTIEI |
STRATEGII DIDACTICE |
|
ACTIVITATEA PROPUNATOAREI ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
1. |
Moment organizatoric |
|
Se realizeaza pregatirea pentru desfasurarea in conditii optime a lectiei prin stabilirea linistii, corectarea pozitiei elevilor in banci si pregatirea materialului didactic. |
|
|
2. |
Captarea atentiei |
O2 |
Se prezinta pe videoproiector un fragment din filmul „Jurassic Park”. Dupa vizionare, elevii vor spune ce animale au identificat (dinozauri). |
Expunerea Conversatia |
|
3. |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
|
Se anunta elevii ca in acea ora vor invata mai multe despre dinozauri, vor afla perioada in care au trait, caracteristicile acestora, modul de viata si cum au disparut acestia. |
Conversatia |
|
4. |
Obtinerea performantelor |
O1 O2 O3 O4 O5 O1 O2 O3 O4 O5 O2 O6 O5 |
Se prezinta un PPS cu informatii despre dinozauri. Odata cu prezentarea informatiilor se vor purta si discutii, pentru intelegerea mai buna a continuturilor prezentate. Idei principale PPS: Aparitia dinozaurilor Localizarea lor pe scara geocronologica a timpului Caracteristici fizice Inmultire Dovezi ale existentei dinozaurilor – fosilele Specii de dinozauri, clasificate dupa modul de hranire: erbivore si carnivore Dimensiunile dinozaurilor Disparitia misterioasa a dinozaurilor Dupa prezentarea informatiilor legate de dinozauri, se va aplica un test interactiv, pentru verificarea cunostintelor asimilate de elevi. 1. Dinozaurii au aparut pe Pamant: A - cu 165 milioane ani in urma; B - cu 230 milioane ani in urma C - cu 40 milioane ani in urma 2. Fosilele au fost descoperite A. paleontologi B- istorici C- arheologi 3. Cuvantul “dinozaur” inseamna: A - animal mare B - soparla ingrozitoare C - animal infricosator 4. Aveau: A - 3 membre B - 4 membre C - 5 membre 5. Se inmulteau prin: A - pui vii B - oua C - icre 6. Dinozauri carnivori erau: A – Tyrannosaurus, Triceratops, Carnosaurus B – Tyrannosaurus, Oviraptor, Carnotaurus C – Stegosaurus, Triceratops, Brachiosaur 7. Dinozauri erbivori erau: A – Triceratops, Stegosaur, Iguanosaur B – Deinonychus, Brachiosaur, Stegosaur C – Triceratops, Stegosaur, Tyrannosaurus Se rezolva fisa nr. 1 in care elevii trebuie sa gaseasca si sa incercuiasca denumirea unor dinozauri dintr-un careu. Se verifica rezolvarea corecta a exercitiului pe videoproiector. Se reconstituie imaginea unor dinozauri prin rezolvarea unor puzzle-uri si lipirea lor pe o plansa suport. Se vor rezolva cateva fise distractive: Gaseste diferentele! (fisa nr. 2) si Labirint (fisa nr. 3) La sfarsit, elevii, impartiti in doua grupe, vor realiza dinozauri prin doua tehnici practice: Grupa 1: decupare dupa contur si lipire pentru obtinerea unor dinozauri din role de hartie (anexa nr. 1) Grupa 2: tehnica Quilling de rulare hartiei (anexa nr. 2) |
Expunerea Observatia Conversatia Conversatia Exercitiul Exercitiul Munca independenta Jocul didactic Observatia Explicatia Demonstratia Exercitiul |
|
5. |
Asigurarea conexiunii inverse |
O3 O4 |
Impulsionez activitatea solicitand elevilor sa caute raspunsuri pentru urmatoarele intrebari – problema: Cum explicati ca unii dinozauri au prezente pe sira spinarii anumite placi osoase de forma triunghiulara, iar in mijlocul cozii doua perechi de spini puternici orientati inapoi? De ce unii dinozauri au gatul lung? De ce unii dinozauri au coada lunga si groasa si prezinta gheare puternice? De ce unii dinozauri au dintii foarte ascutiti si foarte puternici? |
Conversatia Dezbaterea |
|
6. |
Intensificarea retentiei si asigurarea transferului |
|
Se fac aprecieri asupra participarii elevilor la lectie si se acorda diplome de participare. |
Conversatia |
FISA NR. 1
Gasiti in careul de mai jos specii de dinozauri si incercuiti-le!
D |
A |
N |
K |
Y |
L |
O |
S |
A |
U |
R |
U |
S |
J |
S |
T |
A |
V |
C |
G |
C |
O |
H |
S |
B |
Q |
I |
W |
T |
Y |
R |
A |
N |
N |
O |
S |
A |
U |
R |
U |
S |
C |
E |
R |
X |
A |
C |
A |
L |
L |
L |
R |
Z |
N |
I |
E |
G |
D |
E |
I |
N |
O |
N |
Y |
C |
H |
U |
S |
G |
R |
O |
R |
N |
I |
T |
H |
O |
M |
I |
M |
U |
S |
U |
A |
S |
O |
N |
O |
V |
I |
R |
A |
P |
T |
O |
R |
A |
T |
A |
S |
O |
U |
B |
A |
I |
U |
A |
O |
F |
A |
N |
O |
U |
C |
O |
E |
L |
O |
P |
H |
Y |
S |
I |
S |
O |
S |
R |
U |
A |
F |
L |
R |
I |
U |
R |
Y |
G |
I |
D |
A |
U |
T |
R |
I |
C |
E |
R |
A |
T |
O |
P |
S |
O |
U |
S |
C |
A |
R |
N |
O |
T |
A |
U |
R |
U |
S |
N |
R |
B |
R |
A |
C |
H |
I |
O |
S |
A |
U |
R |
U |
S |
U |
C |
O |
M |
P |
S |
O |
G |
N |
A |
T |
U |
S |
H |
S |
Ankylosaurus Brachiosaurus Carnotaurus Ceratosaurus Coelophysis Compsognatus |
Iguanodon Ornithomimus Oviraptor Parasaorolophus |
FISA NR. 2
Gasiti cele 7 diferente!
FISA NR. 2
Gasiti cele 7 diferente!
FISA NR. 3
Ajuta-l pe Stegozaur sa ajunga la cuibul cu oua!
Anexa nr. 2
Dinozauri din role de hartie igienica
Anexa nr. 3
Stegosaur – tehnica Quilling
Anexa nr. 1
Puzzle
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate