Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect de lectie
Data:
Clasa: a X-a
Disciplina: psihologie
Tema: Afectivitatea
Tipul lectiei: de predare - evaluare
Obiectivul fundamental: comunicarea/insusirea cunostintelor legate de afectivitate (forme de manifestare, clasificare)
Competente specifice: la sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:
Identifice principalele categorii ale afectivitatii;
Stabileasca legaturile dintre formele de manifestare ale afectivitatii si modalitatile de actiune ale individului uman;
Interpreteze conexiunile dintre trairile afective si formele de manifestare comportamentale ale indivizilor umani.
Metode si procedee didactice: conversatia; dezbaterea; exercitiul; lucrul pe grupe; problematizarea.
Mijloace de invatamant: planse cu diferite expresii ale afectivitatii; colaje din ziare si reviste; scheme didactice.
Bibliografie:
Etapele lectiei |
Competente |
Continutul lectiei |
Metode si mijloace |
Evaluare |
|
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
||||
Moment organizatoric (2 - 5 minute) Evaluarea cunostintelor anterioare (15 minute) Anuntarea noii teme (2 minute) Predarea noii teme (15 minute) Fixarea noilor cunostinte (8 minute) |
Se organizeaza si se pregateste colectivul clasei pentru activitatea didactica (se noteaza absentele, se mobilizeaza colectivul pentru efortul intelectual); Se evalueaza nivelul de cunostinte privind procesele reglatorii (motivatia, vointa); se vor adresa intrebari care sa scoata in evidenta rolul si importanta celor doua procese psihice, legatura dintre ele si gandire, legatura si rolul lor in reglarea conduitei si viata afectiva a omului; Se va cere punctarea elementelor definitorii din perspectiva afectivitatii (se vor folosi intrebari predictive care sa orienteze elevul si sa-l ajute in focalizarea atentiei pe competentele specifice); Profesorul va scrie pe tabla titlul noii lectii si planul acesteia (vezi anexa); Definitia proceselor afective: fenomene psihice complexe, caracterizate prin modificari fiziologice, printr-o conduita marcata de expresii emotionale, dar mai ales printr-o traire subiectiva; Clasificare: dispozitia afectiva; afectele; emotiile; expresivitatea emotionala; sentimentele; pasiunile; profesorul va da definitiile si principalele caracteristici ale acestor forme ale afectivitatii, cerand elevilor sa exemplifice din propria experienta sau din cea a comunitatii din are fac parte; Proprietatile proceselor afective: polaritatea, intensitatea, durata, mobilitatea, expresivitatea trairilor emotionale. Emotivitatea ca trasatura de personalitate; se va evidentia rolul emotivitatii in construirea personalitatii si in stabilirea legaturilor interumane; de asemenea, se vor evidentia si principalele forme "negative" ale afectivitatii si urmarile in viata psihica si sociala a indivizilor; Profesorul poate aplica un test de evaluare a cunostintelor (3 - 4 itemi) (vezi anexa 2) sau poate da un eseu de 5 minute care sa evidentieze nivelul de cunostinte sau gradul de implicare al elevului in desfasurarea orei. |
Elevii vor colabora cu profesorul, urmarindu-i indicatiile; Elevii vor da definitiile celor doua procese psihice, evidentiind atat elementele comune cu celelalte procese psihice invatate pana in prezent, cat si specificul acestora (sunt singurele care nu au continut informational propriu, de exemplu); Elevii vor aduce exemple din propria experienta si vor incerca sa raspunda la intrebarile profesorului; Se pot initia chiar mici dezbateri pe teme legate de rolul afectivitatii in viata individului (cat de afectivi putem fi, cand putem fi afectuosi, cu cine ne putem manifesta emotional etc.); Clasificarea se va realiza impreuna cu elevii, apelandu-se in permanenta la exemple concrete, din viata acestora sau din surse mass - media etc.; Se va da elevilor un studiu de caz, ales adecvat de catre profesor care sa ilustreze toate proprietatile proceselor afective (poate fi un text din literatura scolara); Elevii vor incerca sa deduca ce s-ar intampla daca am fi lipsiti de sentimente sau de trairi afective, daca nu am avea viata afectiva, daca nu am iubi sau daca nu am avea pasiuni; vor aduce exemple de hobby-uri si de pasiuni nocive (fumatul, calculatorul etc.) care duc la denaturarea personalitatii sau la atragerea unor trasaturi negative ale acesteia; Se va asigura un feedback prompt si pertinent din partea elevilor, acestia fiind incurajati sa raspunda la test sau sa-si clarifice eventualele nelamuriri. |
Conversatia euristica; problematizarea; Exercitiul; Studiul de caz. Studiul de caz; Problematizarea; Exercitiul; Lectura predictiva; Conversatia euristica. |
Evaluare initiala si continua. Evaluare finala (la sfarsitul orei). |
Definirea si specificul proceselor afective
Definitie
Proprietatile proceselor afective:
Polaritatea
Intensitatea
Durata
Mobilitatea
Expresivitatea
Clasificarea trairilor afective
Declansarea si rolul proceselor afective
Interpretarea situatiei
Rolul de reglare al conduitei
Adaptarea sociala
Colaborarea sociala
Anexa 2: Test de evaluare
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate