![]()  |  Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | 
| Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie | 
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA
Data:
Clasa: I D
Unitatea scolara: Scoala cu clasele I-VIII Dragalina
Invatator:
Aria curriculara: " Limba si comunicare"
Disciplina: " Limba romana"
Tema lectiei: Sunetul [g]. "Litera "G" mare de mana si de tipar - 2 ore
Tipul lectiei: Formare de priceperi si deprinderi. Abordare integrata.
OBIECTIV FUNDAMENTAL: Formarea priceperii si deprinderii de a citi si de a scrie cuvinte si propozitii care contin litera "G" mare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sfarsitul lectiei elevii vor sti:
O1 : sa recunoasca pozitia sunetului [g] intr-un cuvant dat.
O2 : sa asocieze sunetul [g] cu literele "g/G" de tipar si de mana
O3 : sa citeasca corect silabe, cuvinte, propozitii care contin litera noua;
O4 : sa formuleze propozitii interogative si enuntiative.
O5 : sa scrie corect litera " G" de mana, izolat si in cuvinte, enumerand elementele grafice;
O6: sa copieze, transcrie sau scrie dupa dictare cuvinte si propozitii;
STRATEGII DIDACTICE:
a.procedural-metodice:
observatia
▪conversatia
▪explicatia,
▪demonstratia
▪exercitiul
▪jocul de rol
▪lucrul cu manualul
b.mijloace didactice:
▪plansa cu literele "g/G"
▪fise de lucru si materiale pentru activitatea individuala
▪caietul de scriere al elevului
manualul
tabla neagra
▪tabla plasticata liniata - plansa model
c.forme de organizare:
frontala
▪individuala
▪pe echipe/perechi
d. resurse:
▪umane:30 elevi
▪temporale:2 x 45 minute + 5 minute activitatea in completare. ( A. T.)
BIBLIOGRAFIE:
Programa scolara la clasele I si a II-a ,Bucuresti, 2004
"Sa dezlegam tainele abecedarului" , Editura Carminis,Pitesti, 2007
"Activitati in completarea programului din ciclul primar",Editura Euristica,Iasi, 2004
"Abecedar- manual pentru clasa I" - autori Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila, Bucuresti, Editura Aramis, 2004
DESFASURAREA ACTIVITATII
| 
   Nr. crt.  |  
   Evenimentele lectiei  |  
   Ob op.  |  
   Continutul activitatii  |  
   Strategii didactice  |  
   Evaluare  | 
 |||||
| 
   Metode  |  
   Mijloace  |  
   Forme  | 
 ||||||||
| 
   Moment organizatoric 2 min  |  
   Pregatirea elevilor pentru desfasurarea activitatii: - verific daca toti elevii au materialele necesare: manuale, caiete, fise de lucru, instrumente pentru scris ( creioane colorate, stilouri, carioca).  |  
   conversatia  |  
   frontal  |  |||||||
| 
   Reactualizarea cunostintelor 13 min  |  
   
   O1 O3 O2  |  
   -verificarea prin sondaj a temei scrise ( auxiliar). - elevii primesc sarcina de a rezolva exercitiile nr. 1 si 2 din fisa de lucru. - se citesc cu voce tare cuvintele date si se despart in silabe, stabilindu-se pozitia sunetului [g]- oral - activitate independenta: rezolvarea ex. nr. 3 din fisa de lucru. -se face reactualizarea literei invatate anterior ( g). - se citeste lectia din manual individual si in colectiv. -se adreseaza elevilor intrebari de tipul: Despre cine se vorbeste in text? Ce se spune despre cei doi copii?Despre cine povesteste Bogdan? Ce a pierdut gascanul? Stiti finalul povestii? Pe cine a pus gansacul sa-i caute papucii? -se solicita elevilor sa explice situatiile in care sunetul [ g ] este reprezentat in scris si prin alta litera ( G - la inceputul unei propozitii si la inceputul unui cuvant care arata un nume de persoana.  |  
   Observatia, Conversatia Exercitiul, Explicatia, Lucrul cu manualul  |  
   Fisa de lucru, Creioane colorate, Stilou, fisa de lucru Manualul,  |  
   Frontal, individual Individual, frontal  |  
   Observarea sistematica,  | 
 ||||
| 
   Captarea atentiei 4 min  |  
   - se prezinta elevilor picturi realizate de pictorul Nicolae Grigorescu ( Popas in lumea artei, pag.26-44).  |  
   Conversatia Demonstratia  |  
   frontal  |  
   Observarea sistematica  | 
 ||||||
| 
   Anuntarea obiectivelor si a titlului lectiei 1 min  |  
   -se anunta elevii ca in aceasta ora de limba romana, daca vor fi atenti, vor afla informatii despre pictorul- autor al lucrarilor prezentate,vor invata sa citeasca si sa scrie litera "G" mare de mana, apoi silabe,cuvinte si propozitii care incep cu aceasta .  |  
   Conversatia  |  
   frontal  |  |||||||
| 
   Crearea situatiilor de invatare 15 min  |  
   -se citeste lectia din manual individual si in colectiv (pe grupe ). Se insista pe elementele grafice care compun litera " G" mare de mana -se scriu cateva litere urmarindu-se conturul din abecedar, in aer, apoi la tabla si in podul palmei. - se reia lectura selectiva : numele pictorului prezentat in imagine, coloanele de cuvinte, titlul textului, propozitia in care se vorbeste despre..  |  |||||||||
| 
   Obtinerea performantei 10 min  |  
   
   
   
   
   O5  |  
   -Solicit elevilor sa rezolve exercitiul nr. 4 din fisa de lucru. - elevii sunt antrenati in coevaluare ( se schimba lucrarile intre colegii de banca) - se cere elevilor sa scrie litera "G" mare de mana pe caietul de foaie velina.  |  
   Demonstratia,Exercitiul, Observatia  |  
   individual  |  
   
   Proba scrisa  | 
 |||||
| 
   Ora a II-a  | 
 ||||||||||
| 
   Moment organizatoric 2 min  |  
   Pregatirea elevilor pentru desfasurarea activitatii: - verific daca toti elevii au materialele necesare: manuale, caiete, fise de lucru, instrumente pentru scris ( creioane colorate, stilouri, carioca).  |  
   conversatia  |  
   frontal  |  |||||||
| 
   Crearea situatiilor de invatare 20 min  |  
   O5 O4 O5  |  
   -solicit elevilor sa rezolve exercitiul nr. 5 din fisa de lucru. - se reia citirea in stafeta pe unitati logice a lectiei. Joc de rol: Elevii sunt antrenati in a formula intrebari si raspunsuri corespunzatoare despre text. - solicit elevilor sa alcatuiasca 3 propozitii legate prin inteles despre pictorul Nicolae Grigorescu, incercandu-se evitarea repetarilor suparatoare. - solicit elevilor sa deschida caietul auxiliar de limba romana la pagina 88, sa scrie data si sa citeasca in soapta cerintele temei. Se scriu 2 randuri de litera "G" de mana. Se explica elevilor cerinta exercitiilor urmatoare, care fac obiectul temei pentru acasa. -se inchide caietul si se reia lucrul pe fisa, la exercitiul nr. 6. elevii lucreaza la tabla si pe fise.  |  ||||||||
| 
   Obtinerea performantei 20 min  |  
   
   
   O6  |  
   - se citeste lectia integral de catre unu, doi elevi. Atentia elevilor este ghidata spre scrierea corecta a cuvintelor care incep cu litera "G" mare de mana. -Dictare: Pe spatiul special de pe fisa, elevii scriu dupa dictare: "Cand era copil, Nicolae Grigorescu picta icoane mici. Se ducea si le vindea la targ."  |  
   Demonstratia, Exercitiul, Observatia  |  
   individual  |  
   
   Proba scrisa  | 
 |||||
| 
   Realizarea retentiei si transferului 1 min  |  
   Tema pentru acasa: continuarea scrierii pe pagina caietului de scriere, pag. 88 Citirea corecta a textelor corespunzatoare literelor "g/G"  |  
   Conversatia exercitiul  |  
   frontal  |  |||||||
| 
   Incheierea activitatii 2 min  |  
   Aprecieri, concluzii.  |  
   conversatia  |  
   frontal  |  |||||||
1. Citeste cuvintele:
gospodar, singur, gustare, gradina, gram, papagal, gutuie, legume, gratar, mugure.
2. Subliniaza cu o linie verde fiecare silaba din cuvintele de mai sus:
3. Desparte cuvintele in silabe. Scrie-le cat mai frumos.
4. Marcheaza cu " x" raspunsurile corecte:
Pictorul Nicolae Grigorescu a copilarit la: Ploiesti; Campina; Busteni.
Intai a pictat: tablouri mici; icoane; obiecte.
El a pictat mult: peisaje; oameni de la sat; obiceiuri.
5. Scrie un rand de " G" mare de mana: ( bucla suprarand si bastonas mic cu intorsatura in stanga, jos)
6. Transcrie urmatoarele silabe si cuvinte: Ga, Go, Gu, Ga, Ga, Gi, Gogu, Gabi, Gabriel, Grigore, Grigoras, Grigorescu.
7. Dictare:
Copyright © 2025 - Toate drepturile rezervate