Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
Proiect didactic
Inv.
Scoala de Arte si Meserii Ploscuteni
Clasa:a II-a
Disciplina: Matematica
Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea
Disciplina: Matematica
Elemente de continut: Adunarea si scaderea numerelor naturale in concentrul 0-100, cu trecere peste ordin
Tipul lectiei: Recapitulare
Obiective operationale
A. Cognitive
La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:
OC1 − sa verifice rezultatul adunarii si al scaderii.
OC2 − sa efectueze operatii de adunare si scadere.
OC3 − sa identifice termenul necunoscut la adunare/scadere.
OC4 − sa rezolve/sa compuna probleme care se rezolva prin adunare/scadere.
B. Motrice
OM1 − sa-si dirijeze efortul oculomotor catre centrul de interes sugerat de invatator.
OM2 − sa manevreze cu atentie mijloacele de invatamant.
C. Afective
OA1 − vor manifesta interes fata de oferta didactica.
OA2 − se vor mobiliza pentru realizarea in grup a sarcinilor date
Resurse
A. Bibliografice
− "Strategii activ-participative de predare-invatare in ciclul primar", Casa Corpului Didactic "Grigore Tabacaru" Bacau-2004
− "Lectia, in evenimente" Danila Ioan, Elena Taralunga
EDITURA "Egal", Bacau, 2002.
− "Predarea interactiva centrata pe elev" modul PIR Bucuresti, 2005.
B. Metodologice
a). STRATEGIE DIDACTICA: inductiva, algoritmica.
b). METODE SI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, jocul didactic, metoda cubului, munca independenta.
c). FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe grupe.
d). MIJLOACE DIDACTICE: planse, fise, cub.
C. Temporale: 40 minute
Scenariu didactic
OB.OP. |
CONTINUTURI SI SARCINI DE INVATARE |
STRATEGIE |
EVALUARE |
OM2 OA1 OC4 OC2 OM2 OC1 OC2 OC3 OC4 OM1 OA2 |
I. Moment de dezghet(2min) Dintr-un saculet elevii vor extrage cate o piesa de puzzle si vor incerca sa refaca cele 6 imagini, fiecare imagine corespunzand unei echipe. Astfel se vor forma grupele de lucru. II. Actualizarea cunostintelor(2min) Propun elevilor dezlegarea unei ghicitori matematice: "20 fluturi in gradina Se rotesc lang-o tulpina. Mata sta si mi-i pandeste, Hector latra si-i goneste. 5 din fluturii zglobii S-au ascuns in balarii, Ceilalti zboara tocmai sus. Socotiti-i, cati s-au dus? Voi adresa o serie de intrebari referitoare la terminologia matematica. III. Anuntarea obiectivelor(1min) Explic, pe intelesul elevilor, continutul invatarii si nivelul performantelor asteptate. IV. Dirijarea invatarii(5min) Propun spre rezolvare cateva exercitii din culegerea de matematica. V. Obtinerea performantei(7min) Pe fetele unui cub voi nota urmatoarele sarcini:
6.Asociaza exercitiul cu rezultatul. Fiecare grup va alege o sarcina prin rostogolirea cubului si apoi o va rezolva. VI. Feedback-ul(10min) Dupa rezolvarea sarcinilor se comunica intregii clase forma finala a scrierii. Lucrarea in forma finala va fi prezentata pe planse. |
frontal/ jocul didactic frontal/ conversatia frontal/ exercitiul pe grupe/ metoda cubului frontal/ exercitiul conversatia |
−capacitatea de a rezolva probleme; −capacitatea de a efectua operatii de adunare si scadere; −capacitatea de a descompune/ compune numere −capacitatea de a rezolva probleme −capacitatea de a identifica termenul necunoscut |
OC2 OC3 OC4 OC2 OM2 OA1 |
VII. Asigurarea retentiei(12min) Propun spre rezolvare o fisa de lucru si prezint sarcinile acesteia: coloreaza si calculeaza! IX. Transferul(1min) Tema pentru acasa. |
individual/ munca independenta |
−toate capacitatile enumerate mai sus −capacitatea de a rezolva operatii de adunare si scadere. |
Anexa 1
Prezentarea metodei cubului
Sarcinile de lucru:
Grupa I
Calculeaza, efectuand proba prin operatia inversa:
........ ......
Grupa II
Afla termenul care lipseste:
57+ a = 83 b - 34= 48 86 - c = 29 d + 59= 88
Grupa III
Pune semnul + sau - pentru ca exercitiile sa fie corecte:
28= 28 24 47 = 71 95 78 = 17
29 = 65 65 38 = 27 47 47 = 94
Anexa 2
Grupa IV
Rezolva problema:
Irina a citit intr-o zi 24 de pagini dintr-o carte, iar a doua zi a citit cu 18 pagini mai multe. Cate pagini a citit Irina in total?
Rezolvare
Raspuns:.......
Grupa V
Taie rezultatul gresit:
53 - 48 = 88; 5; 63
Grupa VI
Asociaza exercitiul cu rezultatul :
Calculeaza, efectuand proba prin operatia inversa:
........ ......
Afla termenul care lipseste:
57+ a = 83 b - 34= 48 86 - c = 29 d + 59= 88
Pune semnul + sau - pentru ca exercitiile sa fie corecte:
28= 28 24 47 = 71 95 78 = 17
29 = 65 65 38 = 27 47 47 = 94
Rezolva problema:
Irina a citit intr-o zi 24 de pagini dintr-o carte, iar a doua zi a citit cu 18 pagini mai multe. Cate pagini a citit Irina in total?
Rezolvare
Raspuns:.......
Taie rezultatul gresit:
53 - 48 = 88; 5; 63
Asociaza exercitiul cu rezultatul :
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate