Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DE LECTIE
Scoala: Gupul Scolar "Matei Basarab"- Craiova;
Propunator:
Data: 17 martie
Clasa: a IX- a
Obiectul: Istorie;
Unitatea de invatare: Relatii internationale;
Lectia: Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumatatea secolului al XV-lea;
Tipul lectiei: de dobandire de cunostinte, prin expunere combinata cu alte strategii;
Timp: 50 minute;
Locul de desfasurare: Cabinetul de Istorie;
Obiective: 1. informative: de a dobandi cunostinte despre domnitorii Mircea cel Batran, Alexandru cel Bun, Iancu de Hunedoara, Vlad Tepes si despre principalele obiective ale politicii acestor domnitori
2. formative: dezvoltarea capacitatilor cognitive si de a stabili analogii, corelari, sistematizari, generalizari de deprindere a esentialului;
Nivelul initial: clasa are cunostinte la nivelul programei scolare si are conturate deprinderi de a sesiza notele esentiale, de a face corelari si analogii, sistematizari si generalizari. Poseda stil de munca organizat, majoritatea elevilor participand activ la dezbaterea problemelor propuse de profesor.
Obiective operationale: - sa identifice un fapt/proces istoric; sa utilizeze datele provenite dintr-un document, harta, termen/notiuni; sa identifice principalele batatalii; sa demonstreze rolul domnitorilor in neatarnarea Tarilor Romane; sa formuleze un punct de vedere despre rolul Tarilor Romane in cruciada antiotomana utilizand un argument istoric;
Strategia: inductiva, cognitiva, semidirijata, euristica;
Metode de lucru: 1. traditionale: expunerea, explicatia, conversatia, euristica, demonstratia, descoperirea;
2. alternative: observarea interesului elevului in timpul activitatilor de invatare- empatia, jocul de rol;
Mijloace: manualul, schema modulara a lectiei;
Strategii didactice: activitati frontale;
Evaluarea: continua- prin intrebari frontale si analiza raspunsurilor.
Etapele lectiei/durata |
Actiuni ale profesorului |
Actiuni ale elevilor |
Pregatirea clasei |
Profesorul se asigura ca sunt indeplinite conditiile pentru desfasurarea in conditii optime a lectiei. Noteaza absentii in catalog. |
Responsabilul clasei comunica absentii |
Actualizarea cunostintelor |
Profesorul pune intrebari care vizeaza verificarea cunostintelor pe care elevii le-au dobandit in lectia trecuta. Profesorul cere elevilor sa prezinte carnetul de note |
Elevii se ofera sa raspunda. Elevii se prezinta cu carnetul de note, pentru ca profesorul sa scrie nota acordata. |
Anuntarea temei noi |
Profesorul anunta ca lectia de astazi se intituleaza: "Tarile Romane intre confruntare si diplomatie, pana la jumatatea secolului al XV-lea". De asemenea, profesorul ofera elevilor extrse din atlase istorice, cerandu-le sa le studieze la momentul potrivit |
Elevii scriu pe caietul de notite titlul temei |
Predarea noilor cunostinte |
Profesorul expune lectia, prezentand cadrul istoric de evolutie a Tarilor Romane, apoi domnia fiecaruia dintre domnitori. Profesorul pune accent pe principalele batalii si rolul jucat de acestea precum si pe cauzele acsetora. |
Elevii iau notite |
Realizarea feed-back-ului |
Profesorul cere elevilor sa precizeze rolul pe care l-au avut domnitorii in oprirea expansiunii puterilor vecine. |
Elevii sesizeaza importanta domniilor lui Mircea cel Batran, Alexandru cel Bun, Iancu de Hunedoara, Vlad Tepes si importanta pe care au avut-o acestia in lupta pentru neatarnare si pentru unitate. |
Anuntarea temei pentru acasa |
Profesorul cere elevilor ca pentru data viitoare sa raspunda la intrebarile testului de la pagina 54. |
Elevii se angajeaza sa realizeze testul. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate