Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
Data:
Clasa: a VIII-a A
Obiectul: Matematica - Algebra
Profesor: Oprea Stefan
Unitatea de invatare: Operatii cu numere reale
Tema lectiei: Adunarea si scaderea rapoartelor de numere reale. Aplicatii.
Tipul lectiei: Lectie de predare/invatare.
Obiective de referinta:
1. Sa inteleaga semnificatia si proprietatile operatiilor cu numere reale si sa le aplice in calcule variate.
2. Sa utilizeze elemente de calcul algebric pentru a rezolva ecuatii si inecuatii, precum si pentru a aplica
formule de calcul.
3. Sa prezinte in mod coerent solutia unei probleme, coreland diverse modalitati de exprimare.
Obiective operationale:
O1) sa obtina rapoarte prin simplificari si amplificari;
O2) sa adune si sa scada rapoarte de numere reale reprezentate prin litere cu acelasi numitor;
O3) sa adune si sa scada rapoarte de numere reale reprezentate prin litere cu numitori diferiti;
O4) sa aplice notiunile invatate in calcule numerice.
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia euristica jurnalul cu doua intrari, explicatia, demonstratia,
exercitiul;
b) Mijloace de realizare: manualul, fise de lucru, culegeri, tabla, creta;
c) Forme de organizare: frontal, individual.
DESFASURAREA LECTIEI
Etapele lectiei (timp) |
Obiec tive |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Modalitati de evaluare |
I.Moment organizatoric (2 min) |
P: Creez conditiile necesare desfasurarii lectiei. Verific prezenta elevilor. E: Se pregatesc cu cele necesare pentru lectie. Se asigura ordinea si disciplina. |
Conversatia | ||
II.Reactualizarea cunostintelor (5 min) |
O1 |
P: Titlul lectiei anterioare. E: Raspund: "Rapoarte de numere reale reprezentate prin litere P: Ce este un raport de numere reale reprezentate prin litere? E: Un raport de numere reale reprezentate prin litere reprezinta o pereche ordonata de numere reale (a, b), b 0, redactata . a si b se numesc termenii raportului. P: Cum se amplifica sau simplifica aceste rapoarte de numere reale reprezentate prin litere? E: Prin analogie cu obtinerea fractiilor ordinare echivalente amplificarea sau simplificarea acestor rapoarte de numere reale reprezentate prin litere se face astfel: si b, k P: Cum se aduc la acelasi numitor doua sau mai multe rapoarte de numere reale reprezentate prin litere? E: Algoritmul de aducere la acelasi numitor a doua sau mai multe rapoarte de numere reale reprezentate prin litere este acelasi ca in cazul fractiilor ordinare. P: Invit la tabla elevi pentru a amplifica sau simplifica rapoarte de numere reale reprezentate prin litere. P: Verific frontal temele scrise facand eventual observatii, iar daca exista exercitii nefinalizate le sugereaz elevilor metoda de rezolvare. E: Elevii isi verifica tema si corecteaza eventualele greseli. |
ConversatiaExplicatia Exercitiul |
Aprecieri verbale |
III. Captarea atentiei (3min) |
O1 |
P: Care din urmatoarele expresii reprezinta amplificarea urmatorului raport: , , , . Impartiti in doua pagina de caiet cu o linie verticala. In partea stanga scrieti solutia exercitiului, iar in |
Jurnalul cu doua intrari |
Aprecieri verbale |
Etapele lectiei (timp) |
Obiec tive |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Modalitati de evaluare |
iar in partea dreapta justificati raspunsul dat. E: Realizeaza ceea ce li s-a cerut. | ||||
IV. Anuntarea temei si a obiectivelor (3 min) |
P: Anunt titlul lectiei: "Adunarea si scaderea rapoartelor de numere reale. Aplicatii" si obiectivele lectiei. E: Scriu titlul lectiei in caiete si sunt atenti la expunerea obiectivelor lectiei. |
Conversatia | ||
V. Dirijarea invatarii (7 min) |
O1 O2 O3 |
P: Prin analogie cu adunarea si scaderea fractiilor ordinare avem urmatoarele situatii: 1. Daca rapoartele au acelasi numitor, atunci rezultatul sumei(diferentei) lor este un nou raport cu acelasi numitor, dar al carui numarator este suma(diferenta) numaratorilor rapoartelor initiale, adica:
Daca rapoartele nu au acelasi numitor, prin amplificari sau simplificari convenabil alese, le aducem la acelasi numitor si procedam ca la punctul 1. Observatii 1. Folosind proprietatile adunarii si inmultirii numerelor reale, obtinem si pentru adunarea rapoartelor proprietatile: comutativitatea, asociativitatea, existenta elementului neutru(0) si a opusului. 2. Uneori este necesar sa descompunem un raport al carui numarator este o suma(diferenta), in suma(diferenta) a doua rapoarte cu acelasi numitor. E: Scriu lectia in caiete si sunt atenti la explicatii. |
Conversatia Explicatia Demonstr. | |
VI.Asigurarea feedback-ului (19 min) |
O1 O2 O3 O4 |
P: Propun elevilor o fisa de lucru care anterior le-a fost distribuita. Voi accentua astfel importanta asimilarii de catre elevi a acestor cunostinte. FISA DE LUCRU I. Simplificati rapoartele:
II. Amplificati rapoartele:
III. Efectuati calculele: a) ; b) ; c) ; d) ; |
ConversatiaExplicatia Exercitiul |
Aprecieri verbale |
tapele lectiei (timp) |
Obiec tive |
Continutul lectiei |
Strategii didactice |
Modalitati de evaluare |
e) f) g) h) i) j) k) l) m) E: Rezolva exercitiile din fisa de lucru. | ||||
VII. Evaluarea performantei (3 min) |
P: Fac aprecieri, recomandari, notarea elevilor care s-au remarcat la lectie. E: Sunt atenti la ce se discuta. |
Conversatia Explicatia | ||
VIII. Tema pentru acasa (3 min) |
P: Manual: pag. 32 ex. 6, 7, 8, 9. E: Elevii noteaza tema. P: Ofera cateva indicatii in legatura cu exercitiile din tema. E: Sunt atenti la sugestiile date. |
Conversatia Explicatia | ||
FISA DE LUCRU
I. Simplificati rapoartele:
II. Amplificati rapoartele:
III. Efectuati calculele:
a) ; b) ; c) ; d)
e) ; f) ; g)
h) ; i ; j
k) ; l) m)
FISA DE LUCRU
I. Simplificati rapoartele:
II. Amplificati rapoartele:
III. Efectuati calculele:
a) ; b) ; c) ; d)
e) ; f) ; g)
h) ; i ; j
k) ; l) m)
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate