Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
SCOALA: cu clasele I-VIII Pastraveni
DATA: 18. 01. 2007
INSTITUTOR:
CLASA: a II- a A
OBIECTUL: Cunoasterea mediului
UNITATEA DE INVATARE: "Animalele"
SUBIECTUL: "Animale domestice"
TIPUL LECTIEI: dobandire de noi cunostinte ( predare- invatare)
OBIECTIVE CADRU: 1. "dezvoltarea capacitatilor de observare, explorare si intelegere a realitatii din mediul inconjurator;
2. "cunoasterea, intelegerea si utilizarea in comunicare a unor termeni specifici, pentru a descrie fenomene observate in mediul inconjurator"
OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.2 sa identifice asemanari si deosebiri intre vietuitoare si mediul apropiat;
2.1 sa utilizeze un limbaj specific stiintelor naturii in descrierea unor vietuitoare;
OBIECTIV FUNDAMENTAL: cunoasterea animalelor domestice ce traiesc in zona noastra si initierea elevilor in activitatea de crestere a animalelor;
OBIECTIVE OPERATIONALE:
a. cognitive:
Pe parcursul si la sfarsitul activitatii, elevii vor fi capabili:
OC1: - sa recunoasca animalele domestice;
OC2: - sa descrie un animal domestic;
OC3:- sa exemplifice prin poezii sau scurte povestiri evenimente referitoare la animale;
OC4: - sa precizeze foloasele pe care omul le are de la animalele domestice;
OC5: - sa stabileasca "familia" unui animal domestic;
OC6:- sa recunoasca un animal domestic dupa o descriere orala (ghicitoare);
b. psiho-motrice:
La sfarsitul activitatii, elevii vor deveni capabili:
OP1: - sa-si reprime tendinta de a efectua miscari inutile;
OP2: - sa mentina pozitia corporala adecvata actiunii;
OP3:- sa utilizeze corect materialele auxiliare si instrumentele de lucru;
c. afective:
Elevii:
OA1: - vor participa cu interes la lectie;
OA2: - vor comunica prin mijloace nonverbale;
OA3: - vor colabora in rezolvarea sarcinilor primite;
OA4: - vor manifesta atitudini pozitive fata de animalele domestice;
STRATEGIA DIDACTICA:
1. METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, expunerea, jocul didactic, metoda ciorchinelui.
2. MIJLOACE DE INVATAMANT: manuale, caiete, tabla, fise informative, planse didactice, mulaje, autocolante, fise de lucru;
3. FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, pe echipe, pe grupe;
BIBLIOGRAFIE:
1. Manual - Editura "Aramis 2005"
2. Cunoasterea mediului - auxiliar pentru clasa a II- a - Editura "Euristica" Iasi
3. Programa scolara
4. "Hai sa ne jucam cu animalele" - Editura "Teora"
DURATA LECTIEI: 50 minute
DESFASURAREA SCENARIULUI DIDACTIC
OB. OPER. |
CONTINUTURI SI SARCINI DE INVATARE |
STRATEGII |
|||
OC2 OA1 OP1 |
1. CAPTAREA ATENTIEI - Se face prin completarea unui ciorchine. Se scrie pe tabla cuvantul "animale" si se cere elevilor sa spuna toate cuvintelor care le vin in minte, legate de aceasta grupa de vietuitoare. |
Metoda ciorchinelui Tabla Activitate frontala |
|||
OA1 |
2. ENUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR - Se scrie titlul lectiei pe tabla de catre invatatoare, iar elevii il vor scrie pe caiete. - Se face enuntarea obiectivelor - Astazi prin diferite activitati vom invata sa recunoastem animalele domestice, vom identifica foloasele pe care omul le are de la animalele domestice, vom afla cum se numesc puii fiecarui animal domestic, vom spune poezii, ghicitori, intamplari cu si despre animale domestice. |
Activitate frontala |
|||
OC1 OC2 OC5 OA1 OP3 |
3. ACTUALIZAREA CUNOSTINTELOR - Dezlegati urmatorul rebus - elevilor li se va prezenta o plansa cu un rebus pe care vor trebui sa-l dezlege. 1.
3. 4. 5. 6.
1 - Au pene, cioc si aripi. 2 - Le intalnim la vaca, oaie, capra. 3 - Are corpul acoperit cu lana. 4 - Animale ce traiesc pe langa casa omului. 5 - Pisica zgarie rau cu ele. 6 - Mos Martin o poarta si vara si iarna. 7 - E sireata, e roscata si fura gaini. |
Jocul didactic Activitate frontala si individuala Plansa |
|||
OC1 OC2 OC3 OP2 OA2 OA3 OA4 |
4. PREZENTAREA NOILOR CONTINUTURI - Se impart elevii pe echipe de cate doi. - Se cere elevilor sa-si desemneze un "sef de echipa" - Se prezinta elevilor mai multe fise informative de culori diferite. - Elevii extrag cate o fisa (Anexa 1) cu informatii incomplete despre un animal domestic, o completeaza cu cuvintele date , apoi prezinta aceste informatii in fata clasei cu ajutorul unei planse. - Se cere elevilor sa exemplifice prin poezii si scurte relatari veridicitatea proverbului "Cainele este cel mai bun prieten al omului" - Principalele idei vor fi scrise pe tabla iar elevii le vor scrie in caiete. |
Explicatia Expunerea Activitate pe echipe Plansa |
|||
OC4 OC5 OP1 OP2 OA1 |
5. DIRIJAREA INVATARII - Se solicita elevii sa raspunda la cateva cerinte: - Se ia fiecare animal domestic despre care elevii au citit din fisa informativa si se cere elevilor sa stabileasca "familia" fiecarui animal dupa modelul: 1. porc, scroafa, purcei. - Se solicita elevilor sa prezinte foloasele pe care omul le obtine de la fiecare animal domestic in parte. |
Exercitiul Conversatia Activitate frontala |
|||
OC1 OC2 OP3 OA1 |
6. CONEXIUNEA INVERSA - Se prezinta elevilor o plansa cu o ferma si se solicita completarea acesteia de catre ei cu animalele care traiesc la o ferma, fiecare la locul corect. - Se propune elevilor descoperirea unor animale domestice cu ajutorul unor ghicitori - Elevii vor fi incurajati sa imite "glasul animalelor" |
Conversatia Explicatia Exercitiul Activitate frontala Activitate in perechi Biletele cu diferite ghicitori Plansa Autocolante cu animale |
|||
OC4 OC5 OP1 OP2 OA2 OA3 |
7. EVALUARE Se propune elevilor un joc stafeta: - se impart elevii in doua grupe. - se inmaneaza primului elev din fiecare grupa o fisa (Anexa 2) in care elevii vor trebuie sa faca corespondenta (printr-o linie) intre un animal si puiul sau, sau intre un animal si foloasele obtinute de la acesta. - dupa ce primul elev din grupa a completat, preda "stafeta" (fisa) elevului urmator s.a.m.d. - va fi declarata invingatoare echipa care termina prima de completat fisa si realizeaza cele mai multe corespondente in mod corect. |
Joc didactic Exercitiul Activitate pe grupe Diplome |
|||
OA1 OA2 |
8. TRANSFERUL - Aprecierea lectiei de catre institutor - Notarea elevilor - Indicarea temei pentru acasa:- sa memoreze poezia "In gradina casei mele"- dupa Georgeta Moraru |
Conversatia Activitate frontala Manualul |
ANEXA 1
ANIMALE DOMESTICE
1. VACA
Vaca este un animal domestic mare.
Capul are doi ochi. si blanzi, un bot lung si umed care nu este acoperit cu par, doua urechi si doua coarne
Corpul este acoperit cu piele si cu. scurt , iar coada are par lung in varf.
Cele picioare sunt mai lungi decat la porc si decat la oaie, si se termina cu copite.
Vaca fata o data pe an un vitel pe care il hraneste cu.
Vacile sunt erbivore rumegatoare. Ea pastefara sa o mestece si o inghite. Cand se odihneste, vaca rumega: iarba inghitita revine in gura, unde este mestecata indelung, apoi este inghitita din nou.
(Cuvinte: mari, par, patru, lapte, iarba)
2. PORCUL
Este alcatuit din cap, trunchi si..
Capul este mare, terminat cu un bot numit..
Corpul este mare si greoi, acoperit cu o piele groasa cu par aspru si scurt si se termina cu o codita
Cele patru picioare sunt scurte, terminate cu cate doua
Scroafa fata de doua ori pe an intre cinci si paisprezece pe care ii hraneste cu lapte.
Porcul este omnivor, ceea ce inseamna ca mananca de toate, la fel ca omul. In cautarea hranei miroase si rama pamantul cu ratul. Ii place sa se tavaleasca prin noroi ca sa se apere de soare si sa se racoreasca.
(Cuvinte: picioare, rat, scurta, copite, purcei)
3.OAIA
Este alcatuita din cap.. si patru
La cap deosebim ochii,.. si un bot scurt.
Corpul este acoperit cu care o protejeaza de vremea rea si se termina cu o codita scurta.
Picioarele sunt scurte, terminate cu copite .
Oaia fata un pui sau doi numiti mielusei.
Oaia se hraneste mai ales cu verde sau iarba uscata numita fan. Spunem ca este erbivora. Mieii, mioarele, oile si berbecii traiesc in grup numit turma.
(Cuvinte: trunchi, picioare, urechile, lana, iarba)
4. CALUL
Este un animal.. erbivor, cu o tinuta supla, frumoasa si cu un mers gratios. Capul are doua urechi mai scurte , doi ochi. si se termina cu un
Are o coama bogata.
Este un animal puternic si de aceea este folosit pentru a duce, poveri si pentru a fi calarit.
Iapa fata unpe care il hraneste cu lapte.
(Cuvinte: domestic, mari, bot, manz)
5. GAINA
Are corpul alcatuit din cap.. si picioare.
Corpul este acoperit cu si si are doua aripi.
Picioarele sunt puternice si au degete terminate cu gheare.
Ca orice pasare, gaina se inmulteste prin oua pe care letimp de douazeci si una de zile si din care ies pui.
Se hraneste cu boabe de cereale, buruieni si viermi pe care ii gaseste.. pamantul
(Cuvinte: trunchi, pene, fulgi, cloceste, scurmand)
6. RATA SI GASCA
Au corpul alcatuit din.. trunchi si picioare.
Capul se termina cu un.. .
Corpul este acoperit cu fulgi si. de diferite .
Picioarele sunt scurte, iar labele au degetele unite cu o pielita care le ajuta la innot.
Se inmultesc prin oua care sunt clocite de gaina closca in cazul ratelor, de gasca sau in incubator.
Ratele si gastele se hranesc cu boabe de cereale, iarba, buruieni, viermi. Sunt mari iubitoare de Ele isi ung penele cu grasimea produsa de doua glande de langa coada si astfel se pot balaci mult timp in apa fara sa se ude. Gastele sunt adevarati paznici. Daca se apropie un strain, ele gagaie si sasaie.
(Cuvinte: cap, cioc, pene, culori, apa)
7. PISICA
Este un animal mic, are corpul acoperit cu o
Capul este rotund si. are doua urechi ascutite cu care aude foarte bine, doi ochi cu care vede si noaptea si un bot mic. Acesta are mustati cu care pipaie.
Trunchiul mladios se termina cu o..
Fiecare dintre cele patru picioare (labe) se termina cu. care se pot retrage in niste pernite moi. De aceea mersul pisicii nu se aude .
Se poate catara si sari cu usurinta.
Fata de doua ori pe an mai multi pisoi pe care ii hraneste cu lapte.
Se hraneste cu.. cu alte animale mici si cu diferite alimente.
(Cuvinte: blana, mic, coada, gheare, soareci)
8. CAINELE
Cainele este un animal. de marimi diferite, fiind alcatuit din. , trunchi si picioare.
La cap are doi ochi prietenosi, doua urechi si un bot cu ajutorul caruia poate descoperi.. foarte fine.
Corpul este acoperit cu si se termina cu o coada nu prea mare
Picioarele sunt puternice, iar labele se termina cu gheare.
Se hraneste cupasari mici si diferite alimente.
Cainele este. devotat al omului, aparator bun si credincios. Este unul dintre cele mai inteligente animale. Este folosit pentru paza, vanatoare, dar si ca animal de companie.
(Cuvinte: domestic, cap, mirosuri, oase, prietenul)
FISA DE LUCRU
Prin sageti, uneste fiecare animal cu puiul sau.
purcel
vaca
oaie catea
pisica
scroafa
iapa
capra
iepuroaica
gasca
mielusel
ied
boboc
pisoi
iepuras
catel
FISA DE LUCRU
Prin sageti, indica foloasele pe care le are omul de la fiecare animal.
oaia
lapte |
carne |
porcul |
pene |
vaca |
lana
apara gospodaria |
pisica |
oua |
piele |
prinde soareci |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate