Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA
CLASA: a II-a A
GRUP SCOLAR"VASILE BACALU" MAHMUDIA
PROPUNATOARE
ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare
OBIECTUL: Limba si literatura romana
SUBIECTUL:Citirea explicativa a textului - "Dumbrava minunata", Mihail Sadoveanu
TIPUL: predare -invatare - evaluare
POZITIA LECTIEI IN MODUL:Unitatea de invatare: "Textul literar"
OBIECTIVE:
a) de referinta
3.4. - sa citeasca in ritm propriu un text nou de mica intindere;
b) operationale:
O1 - sa citeasca corect, cursiv, expresiv textul la prima vedere;
O2 - sa identifice cuvintele noi din textul citit;
O3 - sa utilizeze cuvintele necunoscute in enunturi proprii;
O4 - sa formuleze raspunsuri orale la intrebari corespunzatoare textului studiat;
c) OPM - sa adopte o pozitie corecta , in banca , in timpul lecturii:
d)OE - sa se comporte politicos cu oamenii maturi;
FORME DE ORGANIZARE
a) a continuturilor : modulara
b) a activitatii : frontala, individuala, in grupuri, in perechi:
TIPURI DE INTERACTIUNI: invatator - elev, elev - invatator, elev - elev:
RESURSE:
a) pedagogice: conversatia, explicatia, lectura , metoda STIU. VREAU SA STIU. AM INVATAT, activitatea pe grupe, activitatea independenta, activitatea in perechi, observatia, exercitiul, jocul didactic.
b) materiale: fise de lucru, planse, coala alba, post-it-uri, text suport "Dumbrava minunata", manuale, caiete;
c) bibliografice: lingvistice: manual, clasa a II-a , editura ANA, "Dumbrava
minunata"
metodice: "Metodica predarii limbii romane in invatamantul
primar" , editura MIA
d) temporale:50 minute
ETAPELE LECTEI |
|
RESURSE PROCEDURALE |
EVALUARE |
||||
DE CONTINUT |
DE TIMP |
FORME DE ORGANIZARE |
METODE PROCEDEE |
MIJLOACE DIDCTICE |
|||
1.Moment organizatoric |
Asigurarea climatului necesar desfasurarii lectiei. |
1 min | |||||
2.Captarea atentiei |
Elevii se impart pe trei grupe. Vor avea de rezolvat sarcinile unei fise de matematica, ce se va finaliza prin descoperirea cuvantului Lizuca.(Anexa 1) Se poarta o scurta conversatie cu privire la personajul Lizuca, in care elevii isi vor reaminti textul din care au cunoscut-o pe aceasta. |
5 min |
pe grupe |
explicatia exercitiul activitatea pe grupe jocul didactic |
fise de lucru |
proba scrisa |
|
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Anunt elevii ca astazi, la lectia de limba si literatura romana, vor continua sa descopere din povestea Lizucai si a lui Patrocle, pentru ca vor citi un nou fragment din textul "Dumbrava minunata", de Mihail Sadoveanu. La sfarsitul lectiei vor sti cuvinte noi, cu care vor alcatui propozitii si vor raspunde la intrebari din textul nou. Se scrie titlul la tabla si in caiete. |
3 min |
frontala |
conversatia | |||
4.Dirijarea invatarii |
O1 O2 O3 |
Se prezinta portretul scriitorului Mihail Sadoveanu, precum si cateva informatii despre acesta:a publicat mai multe volume, printre care "Povestiri", "Soimii", "Baltagul", "Nada florilor." Pe tabla se afla o coala alba, pe care este reprezentat un tabel cu cele trei rubrici ale metodei S.V.I. Elevii vor discuta in perechi si vor nota pe post - it -uri ceea ce stiu despre textul "Dumbrava minunata" si despre personajele acestuia.Post -it -urile vor fi lipite la rubrica STIU. Pe alte post -it -uri elevii vor nota ceea ce doresc sa afle din noul fragment, dupa ce au discutat cu perechea lor. Post -it-urile vor fi lipite la rubrica VREAU SA STIU. Se impart pe banci volume « Dumbrava minunata« Se intuieste imaginea si se discuta pe baza ei . Elevii vor citi individual textul nou si vor sublinia cu un creion cuvintele necunoscute. Se reia citirea textului si se explica noile cuvinte. Se noteaza semnificatiile la tabla si in caiete. Se alcatuiesc enunturi orale cu cuvintele necunoscute. Citesc model textul. |
25min |
frontala in perechi frontala individuala frontala |
explicatia metoda S.V.I. activitatea in perechi conversatia observatia lectura exercitiul |
plansa coala alba post - it - uri volume manuale caiete |
probe scrise raspunsuri scrise observarea sistematica probe orale |
5.Obtinerea performantei. |
Pe post -it -uri elevii noteaza ce au invatat din textul studiat astazi si il lipesc la rubrica AM INVATAT. |
5 min |
in perechi |
metoda S.V.I. |
post - it -uri |
probe scrise |
|
6.Asigurarea feed - back -ului |
O4 |
Se adreseaza intrebari referitoare la lectie: *Care sunt personajele textului? *Ce infatisare avea batranica? *Ce am invatat din acest text ? |
3 min |
frontala |
conversatia |
probe orale |
|
7.Incheierea activitatii |
Se fac aprecieri generale si individuale. Se da tema pentru acasa. |
3 min |
frontala |
explicatia |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate