Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DEC
TEMA ACTIVITATII: Costumul popular;
MIJLOC DE REALIZARE: decorare prin lipire
SCOPUL ACTIVITATII :
Formarea deprinderilor psihomotorii de manuire a obiectelor si materialelor si folosirea lor pentru realizarea de obiecte utile ; dezvoltarea simtului practic si estetic prin contributia la lucrari personale.
♠.Sa exerseze deprinderi tehnice de lipire in redarea unor teme propuse;
♠ Sa compuna in mod original si personal spatiul dat;
♠ Sa interpreteze liber, creativ, lucrari exprimand sentimente estetice.
O1 -sa recunoasca partile componente ale costumului popular avand la
dispozitie modelele si materialele puse la dispozitie;
O2- sa utilizeze in mod corect tehnicile de lucru specifice lipirii, pe baza experientei anterioare.;
O3 -sa realizeze lucrari placute spectrului vizual, imbinand materialele si aplicand in mod original tehnicile de lucru ;
a.metode si procedee: exercitiu, conversatia, observatia, explicatia, demonstratia, instructajul si aprecierea verbala;
b. material didactic: suport vizual duplex, lipici, paiete, margele, ata
c. mod de organizare: frontal, pe grupe
d. resurse temporale: 30 minute
Florica Mitu, Stefania Antonovici "Metodica activitatilor de educare a limbajului in invatamantul prescolar" ed. Humanitas Bucuresti, 2005
- Monica Lespezanu, "Traditional si modern in invatamantul prescolar", Editura Omfal Esential, 2007
- Curriculum pentru Invatamantul prescolar (3-6/7 ani), Ministerul Educatiei, Tineretului si Cercetarii, 2008
Evenimentele didactice |
Continutul instructiv-educativ |
Strategii didactice |
Evaluare |
1. Moment organizatoric |
Se asigura conditiile optime pentru desfasurarea jocului: -aerisirea salii de grupa; -pregatirea materialului didactic; -aranjarea mobilierului in forma de semicerc; |
Exercitiu organizatoric |
Se asculta indicatiile privind organizarea grupei |
2.Captarea atentiei |
Se va realiza prin observarea costumului popular de dama si a modelului inscris pe el. |
Observatie Conversatia |
-sunt atenti la materialul expus |
3.Anuntarea temei si a obiectivelor |
Se va face cunoscuta copiilor tema activitatii: Costumul popular- decorare prin lipire |
Conversatia Explicatia |
-sunt atenti la explicatiile date |
4.Dirijarea invatarii |
Pentru inceput se aseaza copiii in doua grupe. Se intuiesc materialele de lucru din dreptul fiecarei grupe( carton duplex pe care este desenat costumul popular- 2 exemplare, lipici, paiete, margele, ata colorata). Se va explica modul de lucru prin exemplificare proprie: se aplica lipiciul pe suprafata de lucru, apoi sunt grefate ornamentele pe suprafata de lipit. In realizarea decorarii costumului popular se va lasa libera optiune a copilului in crearea modelului decorativ. Pe masa se vor afla servetelele umede ca accesorii pentru asigurarea igienii. Se vor avea in vedere acuratetea si expresivitatea modului de lucru. Se trece apoi la executarea lucrarii colective. Copiii vor fi indrumati si dirijati pe tot parcursul activitatii. |
Conversatia Explicatia Observatia Explicatia Exercitiul |
-sunt atenti la explicatiile date -observa cu atentie modul de lucru al educatoarei si materialele primite - asculta cu atentie explicatiile date - lucreaza ordonat si ingrijit |
5.Obtinerea performantei |
Se va realiza astfel: lucrarile vor fi expuse pe un panou, se vor face comentarii asupra lor in vederea observarii modului de lucru si daca obiectivele au fost realizate. |
Aprecierea verbala |
- asculta cu atentie observatiile educatoarei |
6.Incheierea activitatii |
Se va realiza prin oferirea stimulentelor. |
Conversatia |
-primesc cu bucurie stimulentele acordate pentru participarea la activitate. |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate