Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
LICEUL TEORETIC CU CLASELE I-XII "HORIA HULUBEI"
ORASUL MAGURELE - JUDETUL ILFOV
INVATATOR :
CLASA I-a D
DATA : 20 FEB.
EFECTIV : 20 elevi
PROIECT DE LECTIE
ARIA CURRICULARA : MATEMATICA SI STIINTE ALE NATURII
DISCIPLINA : MATEMATICA
UNITATEA DE INVATARE : ADUNAREA SI SCADEREA NUMERELOR NATURALE IN CONCENTRUL 0 - 30 , FARA TRECERE PESTE ORDIN
TIPUL LECTIEI : PREDARE -INVATARE
SUBIECTUL ADUNAREA NUMERELOR NATURALE FORMATE DIN ZECI SI UNITATI
SCOPURI:
S1 : Formarea si dezvoltarea capacitatii de a comunica utilizand limbajul matematic si conceptele specifice matematicii
S2 : Consolidarea deprinderilor de calcul oral si scris si de rezolvare a problemelor
OBIECTIVE OPERATIONALE :
La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili :
O1 : Sa rezolve in scris si oral operatii de adunare cu numerele naturale formate din zeci si unitati ;
O2 : Sa aranjeze unele sub altele numerele respectand regula 'unitati sub unitati" , "zeci sub zeci" ;
O3 : Sa descompuna numerele formate din zeci si unitati ;
O4 : Sa compuna probleme pornind de la un exercitiu de adunare ;
O5 : Sa compuna in scris probleme care sa se rezolve prin operatia de adunare ;
O6 : Sa dezvolte deprinderi de munca independenta ;
O7 : Sa participe activ la lectie ;
O8 : Sa controleze pozitia caietului in timpul scrisului si pozitia in banca .
RESURSE PROCEDURALE :
-conversatia , explicatia , exercitiul , demonstratia , jocul didactic, problematizarea.
RESURSE MATERIALE :
-numaratoare , fisa de lucru , fisa de evaluare .
BIBLIOGRAFIE :
Matematica cls. I , Aurel si Elena Maior , Editura Aramis.
Evaluare sumativa semestriala si anuala , M. Manolescu ,Ed. D. Bolintineanu 1999
Curriculum national
PRIMA ORA
DESFASURAREA LECTIEI
Ob.op. |
Secvente de continut |
Continuturile invatarii |
Strategia didactica |
Du ra- ta |
Evaluare |
|||
Resurse proced. |
Resurse materiale |
|||||||
Momentul organizatoric |
Pregatirea elevilor pentru lectie si a materialelor necesare |
conversatia |
Asculta si pregatesc |
Frontala |
||||
Reactualizarea cunostintelor |
*Se verifica tema si se corecteaza . *Se numara crescator de la 0 la 30 *Se descompun numerele mintal |
conversatia exercitiul |
Citesc tema Numara Descompun |
Frontala Individuala |
||||
O1 O3 |
Captarea atentiei |
*Se rezolva la tabla urmatoarele adunari |
conversatia exercitiul ,explicatia |
Asculta cerintele , Lucreaza |
Individuala |
|||
O1,O2 |
Anuntarea |
ADUNAREA NUMERELOR FORMATE DIN |
Conversa |
Asculta sar |
Frontala |
|||
O3,O4 O5,O6 O7,O8 |
temei si a obiectivelor |
ZECI SI UNITATI |
tia , explicatia |
cinile si noteaza titlul lectiei | ||||
O2 O4 O6 O5 O7 O3 O8 |
Dirijarea invatarii |
*Se explica compunerea numerelor formate din zeci si unitati *Se rezolva exercitiul 1 din manual folosind ca suport imaginile de descompunere a numerelor Efectuati :
qu quu qu quu u u u u
u 12 + 12 = 13 + 14 = *Se rezolva apoi exercitiul 2 din manual 12+ 15+ 16+ 17+ 13 13 13 12 --- --- --- --- *Joc didactic :'Esti pilot cosmonaut' *Se rezolva apoi exercitiul 3 din manual 16+14=30 ? 15+11=24 ? *Se rezolva problema din manual |
Conversatia , explicatia, Exercitiul |
Asculta si rezolva Lucreaza individual |
Frontala Individuala |
|||
O3 O4 O5 O6 |
Obtinerea performantelor si asigurarea feed-back-ului |
Fisa de evaluare |
problematizare |
Lucru individual |
Individuala |
|||
Aprecieri asupra activitatii |
tema pentru acasa *Sunt apreciati elevii care au caietele ingrijite si au realizat o scriere corecta |
Explicatia |
Noteaza tema |
Frontala |
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate