Biologie | Chimie | Didactica | Fizica | Geografie | Informatica | |
Istorie | Literatura | Matematica | Psihologie |
PROIECT DIDACTIC
DATA :14.01.2009
DISCIPLINA: Biologie
CLASA: a VI-a A,B
SUBIECTUL : Molustele
TIPUL LECTIEI: Lectie de fixare si sistematizare
SCOPUL LECTIEI: -consolidarea cunostintelor referitoare la particularitatile molustelor
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1: sa enumere caracterele generale ale molustelor
O2: sa identifice moluste caracteristice anumitor medii de viata
O3-sa evidentieze particularitati de respiratie ale molustelor
O4: sa precizeze modalitatile de deplasare ale molustelor;
METODE SI PROCEDEE: conversatia, observatia, explicatia, bulgarele de zapada, brainstorming
MIJLOACE DE INVATAMANT: manual, fise de activitate, mulaje, tabla, creta
ORGANIZAREA ACTIVITATII: frontala, pe grupe, individuala
BIBLIOGRAFIE: Brandusoiu M.,Biologie-Manual pentru clasa a VI-a, EDP.Bucuresti 1999
Feider Z., Zoologia vertebratelor, EDP. Bucuresti
DESFASURAREA LECTIEI
NR. CRT |
ETAPELE LECTIEI |
OP. |
CONTINUTUL ACTIVITATII |
METODE |
RESURSE |
|
ACTIVITATEA PROFESORULUI |
ACTIVITATEA ELEVILOR |
|||||
1. |
Moment organizatoric |
.face prezenta |
.se pregatesc pentru desfasurarea lectiei |
conversatia |
timp: 2 min. |
|
2. |
Precizarea continutului ce urmeaza a fi recapitulat |
.comunica elevilor ca va urma recapitularea continuturilor referitoare la moluste; .anunta obiectivele lectiei; .noteaza titlul la tabla; |
.sunt atenti; .noteaza titlul in caiete; |
conversatia explicatia |
timp:3 min. |
|
3. |
Recapitularea continutului |
O1 O2 O3 O4 O1 |
.solicita elevilor sa defineasca molustele .distribuie elevilor fise de activitate referitoare la moluste .adreseaza elevilor intrebari referitoare la mediile de viata ale molustelor .solicita elevilor sa precizeze moda-litatile de realizare a respiratiei la molustelor .propune elevilor sa evidentieze modalitatile de realizare a locomoti- ei la moluste .prezinta elevilor caracterele generale ale molustelor: |
.definesc molustele .elevii raspund individual la intre barile din chestionar; confrunta raspunsurile cu cele ale colegului de banca, apoi raspunsurile vor fi confruntate in grupe de cate patru elevi; .comunica raspunsurile la intrebarile din fisele de activitate in trei etape; -elevii raspund .precizeaza adaptarile pentru fiecare tip de respiratie; .noteaza in caiete -raspund si noteaza |
conversatia explicatia bulgarele de zapada conversatia conversatia explicatia |
timp:27min. fise de activitate creioane creta tabla |
4. |
Asigurarea conexiunii inverse |
.propune elevilor sa extraga biletele avand inscrise cate o specie de molusca |
.elevii caracterizeaza molusca respectiva,referindu-se la mediul de viata, deplasare,hranire |
conversatia |
timp:5 minute |
|
5. |
Aprecierea activitatii elevilor |
.apreciaza verbal activitatea elevilor; |
conversatia |
timp:3 minute |
SCHEMA TABLEI
MOLUSTE. RECAPITULARE
Molustele sunt nevertebrate avand corp moale, protejat de cochilie.
.Molustele traiesc in diferite medii de viata -terestru: melcul de livada,limax
-acvatic-dulcicol:scoica de lac,limnea,planorbis
-marin:murex,midii,stridii
Caracterele generale ale molustelor
-corpul este nesegmentat si moale,protejat de cochilie;
-tegumentul secreta mucus;
-mantaua inveleste corpul;
-intre manta sin corp se afla camera mantalei;
-au un picior musculos
-respiratie pulmonara/prin branhii
-deplasare prin tarare/inot
FISA DE ACTIVITATE
Clasa a VI-a
MOLUSTE
1.Explicati termenul de moluste:
2.Completati spatiile libere din tabel in functie de mediile de viata ale
molustelor:
MEDIU DE VIATA |
MOLUSTE.EXEMPLE |
terestru | |
3.Clasificati molustele studiate dupa tipul de hrana
4.Precizati tipul de respiratie al molustelor:
5.Explicati modul de deplasare al molustelor .
Copyright © 2024 - Toate drepturile rezervate